Wielkopolska: Otwarcie bloku biomasowego w Elektrowni Konin

Marek Woźniak, Elektrownia Konin fot. UMWW

To jedna z najważniejszych zielonych inwestycji w Wielkopolsce – powiedział marszałek Marek Woźniak o bloku biomasowym Elektrowni Konin. Marszałek 24 czerwca wziął udział w uroczystości otwarcia bloku.

Efekt zielonej transformacji

Dwa lata temu marszałek Marek Woźniak, podczas inauguracyjnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, zapewniał, że Wielkopolska chce być w awangardzie zielonego ładu. Wynikiem tego podejścia była podpisana 5 lipca 2021 r. deklaracja o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Jej sygnatariusze mieli współpracować na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w regionie, całego krajowego ekosystemu opartego o technologie wodorowe.

Stabilnym źródłem i dostawcą wodoru ma być konińska spółka ZE PAK, która będzie wytwarzać energię wyłącznie z odnawialnych źródeł – i to dlatego firma przechodzi teraz zieloną transformację. Pod koniec 2021 r. otrzymała od marszałka pierwsze pozwolenie w regionie na prowadzenie instalacji do spalania paliw i produkcji wodoru.

Jedną z niezbędnych inwestycji było przystosowanie istniejącego kotła węglowego, zlokalizowanego na terenie elektrowni Konin do spalania biomasy. 24 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie bloku biomasowego nr 2 (kotła K-7).
– To bez wątpienia historyczne wydarzenie, bo dokonująca się na naszych oczach transformacja na pewno odegra w naszym życiu i w dziejach świata kluczową rolę – mówił marszałek Marek Woźniak. – Choć wojna na Ukrainie zwolniła w Europie proces odchodzenia od gospodarki opartej na węglu do zielonej energii, jednak ocieplenie klimatu nadal stanowi realne zagrożenie. Tym większa nasza duma, że to w Wielkopolsce realizuje się konsekwentnie tę strategię. Stanowimy niejako poligon doświadczalny, gdzie trwają procesy przekształcania energetyki w tę zieloną, a które jednocześnie generują, niestety, trudne procesy społeczne. Wiem, że dla tych, którzy są tu zakorzenieni od wielu, wielu dziesięcioleci ta historia ma swój smutny wymiar, ponieważ czas budowania całego potencjału cywilizacyjnego i osobistego często na węglu odchodzi w przeszłość.

Ciąg dalszy w przyszłym roku. Dzięki funduszom UE

Marszałek wyjaśnił, że przekształcenia zielonej transformacji z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej rozpoczną się realnie w przyszłym roku.
– Myślę, że do końca roku poznamy już decyzje, które dadzą nam konkretne narzędzia wsparcia przemian społecznych, towarzyszących transformacji – powiedział podkreślając, że zmiany są nieuchronne. – Wszyscy powinni sobie uświadomić, jak one są ważne dla naszego życia i dla jego trwania w najbliższych dziesięcioleciach.

Piotr Woźny, prezes ZE PAK, jest zdania, że trudno znaleźć w Polsce lepsze miejsce, żeby rozmawiać o transformacji energetycznej niż Elektrownia Konin, bo właśnie tutaj w 1959 r. powstała pierwsza w kraju systemowa elektrownia na węgiel brunatny.
– Po 63 latach po tym węglu nie ma już ani śladu – mówił. – Nie ma drugiego takiego miejsca na mapie energetycznej Polski, które zaczynałoby od węgla brunatnego, a potem zamieniło go w całości na zieloną energię elektryczną i cieplną.

Woźny zwrócił też uwagę na fakt, że to dzięki transformacji energetycznej ZE PAK w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim Wielkopolska Wschodnia jest postrzegana jako region, w którym ludzie potrafią przeprowadzić swój przemysł od gospodarki opartej na węglu do odnawialnych źródeł energii.

– Dzisiaj udało się nam oddać do użytku drugi kocioł biomasowy w Elektrowni Konin – podkreślił. – Mamy teraz w sumie 100 MB mocy energetycznej i jest to w 100 proc. OZE. Nie używamy już w ogóle węgla brunatnego.

Blok biomasowy już ogrzewa Konin

Zmodernizowana instalacja o mocy 50 MWe produkuje energię elektryczną oraz pełni funkcję rezerwowego źródła ciepła dla działającego już obecnie bloku biomasowego, który ogrzewa Konin. Dzięki dostawom zielonego ciepła z tego źródła system ciepłowniczy w Koninie należy do jednego z niewielu efektywnych systemów ciepłowniczych w Polsce.

Zmodernizowane bloki biomasowe wykorzystane będą również przy produkcji zielonego wodoru z elektrolizerów, które zostaną zainstalowane na terenie Elektrowni Konin. Produkowany wodór ma być, poprzez magazyny mobilne, dostarczany do stacji tankowania pojazdów w wielu miejscach kraju.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego realizuje obecnie dwa projekty w ramach WRPO 2014+ w obszarze tematyki wodorowej. „Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska” obejmuje budowę i wspieranie marki regionalnej opartej o technologie niskoemisyjne, w których nośnikiem energii jest wodór. Projekt „Budowa systemu wsparcia wysokiej jakości projektów B+R+I, w szczególności rozwijających technologie nisko i zeroemisyjne, ze szczególnym uwzględnieniem wodoru” ma na celu podniesienie konkurencyjności wielkopolskich przedsiębiorstw i instytucji sektora nauki poprzez wsparcie w prowadzeniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.

Podziel się: