Wielkopolska: Ostrzeżenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w sprawie zatrucia Neru. Śnięte ryby są tam od tygodnia?

Zatrucie ryb, zatrute ryby fot. Sławek Wąchała

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert o skażeniu w Nerze dla mieszkańców dwóch powiatów województwa łódzkiego i jednego w Wielkopolsce z powodu śniętych ryb znalezionych w rzece. Al mieszkańcy twierdzą, że śnięte ryby widują od tygodnia.

O sprawie napisała Gazeta Wyborcza. Według niej mieszkańcy okolic Koła, a zwłaszcza wędkarze, już tydzień temu zgłaszali śnięte ryby w Nerze w ilościach, które powinny zaniepokoić stosowne służby. Znajdowali tam martwe płocie, leszcze, liny, sumy i wiele innych ryb z naciskiem na „wiele”, bo to nie były pojedyncze pływające sztuki.

Jeden z nich już 7 sierpnia zrobił zdjęcia śniętych ryb i wysłał jeszcze tego samego dnia do odpowiednich służb. Ale, jak pisze Gazeta Wyborcza, nie doczekał się nie tylko żadnych działań, lecz nawet odpowiedzi na swoje zgłoszenie.

Zdaniem wędkarzy alert i zapora, którą strażacy ustawili na Nerze, by przechwytywała martwe ryby, miałaby sens, gdyby ustawiono ją tydzień temu. Teraz nie odniesie żadnego skutku, bo cokolwiek zatruło ryby, od tygodnia już płynie Wartą.

Przypomnijmy, że wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zwołał 13 sierpnia posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie sytuacji w Nerze, a odpowiednie służby monitorują stan Neru od 12 sierpnia, jednak badania jakości wody w tej rzece nie wykazały obecności żadnych niebezpiecznych substancji. Wojewoda uspokaja, że sytuacja na Warcie jest stale monitorowana i pod kontrolą.