Burza Poznań fot. Magda Zając

Zbliżający się od zachodu do Polski chłodny front atmosferyczny przyniesie ze sobą burze i silny wiatr, a miejscami może popadać nawet grad. Burzowo może być już 20 maja po godzinie 19.00.

Od godziny 17.00 burze z gradem są spodziewane na Dolnym Śląsku i w województwie lubuskim. Pół godziny później mogą się pojawić na zachodnich krańcach Wielkopolski, jak ostrzega IMiGW w prognozie meteo. Dla Wielkopolski obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem oraz ten sam stopień ostrzeżenia silnym wiatrem.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu, początkowo od 10 mm do 15 mm, w nocy od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru początkowo do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h, a w nocy do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h” – informuje IMiGW. – „Miejscami możliwy grad. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz z silnymi zjawiskami dotyczyć będzie godzin nocnych”.

IMiGW ostrzega, że ze względu na dynamiczny przebieg sytuacji ostrzeżenie może ulec zmianie. Na razie jego prawdopodobieństwo wynosi 80 proc., a obowiązuje od 20 maja, od godziny 19.00 do 21 maja, do godziny 4.00. Burze jednak mogą występować także w sobotę 21 maja, aż do godziny 7.30 22 maja.