Wielkopolska: Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach ma już 75 lat!

Ośrodek dla Dzieci Niewidomych w Owińskach fot. PP

Był spektakl w wykonaniu uczniów i wychowawców placówki, życzenia i gratulacje, a na deser – pyszny tort i piknik w Parku Orientacji Przestrzennej. Tak Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach świętował 75. urodziny.

To nie tylko szkoła

Ośrodek mieści się w dawnym klasztorze cysterskim w Owińskach, wyremontowanym kosztem 50 mln zł przez powiat poznański – 12 mln to były środki unijne – a obok rozciąga się Park Orientacji Przestrzennej, otwarty w 2012 roku, który jest unikatem na skalę światową. To w nim dzieci z dysfunkcją wzroku uczą się samodzielnie orientować w przestrzeni i jak najlepiej wykorzystać te zmysły, które mają do dyspozycji.

Warto dodać, że w ośrodku działa jedyna w Polsce i w Europie pracownia tyfloakustyczna, służąca usprawnianiu nauczania orientacji przestrzennej przy wykorzystaniu dźwięków otoczenia. Powstaje tu także biblioteka zapachów: jest w niej już ponad 6 tysięcy próbek, dzięki czemu chętni mogą poznać zapach smaru lokomotywy, pyłu bursztynu czy… kupy słonia.

Ośrodek w Owińskach to nie tylko szkoła – to w zasadzie zespół szkół mieszczący szkołę podstawową, liceum, szkołę branżową I stopnia i szkołę przysposabiającą do pracy. Jest tu także biblioteka i internat. W szkole podstawowej nauka odbywa się na dwóch etapach, a klasy liczą maksymalnie 10 osób – pozwala to na dużą indywidualizację pracy z uczniem oraz zapewnienie mu warunków do wszechstronnego rozwoju.

Dostosowanie ośrodka do potrzeb uczniów oznacza także, że dzieci biorą udział w zajęciach z terapii pedagogicznej, psychologicznej, profilaktyki społecznej, rehabilitacji ruchu czy hipoterapii, korzystają także z terapii widzenia oraz terapii manualnej, uczęszczają na zajęcia z logopedii oraz posługiwania się pismem brajla. Mają także warunki, by rozwijać swoje pasje oraz talenty, czego świadkami byli goście gali 75-lecia, podczas której uczniowie zaprezentowali swoje talenty.

„Ośrodek jest naszą dumą”

– To serce Owińsk, a nawet całego powiatu poznańskiego, które bije nieprzerwanie już 75 lat – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański. – Jest naszą dumą i pokazuje, jak można spełniać marzenia, które skupiają się wokół najmłodszych. Zmiany, jakie przez minione lata zachodziły w tym miejscu zarówno pod względem poziomu nauczania, ale też bazy dydaktycznej i warunków bytowych są powodem naszej wielkiej satysfakcji i radości. Dziś samodzielnego życia chce się tu uczyć młodzież z całego kraju.

Ośrodek jest liderem w zakresie edukacji i wspierania uczniów, jak podkreślił Paweł Wdówik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
– Ta otwartość i wsłuchiwanie się w głos dzieci sprawia, że młodzież po opuszczeniu placówki ma szansę na samodzielne życie – mówił podczas uroczystości. – I to nie dzięki rentom czy wsparciu rządowemu, ale takiej edukacji, jaka prowadzona jest w Owińskach.

Dzieci są najważniejsze

Szczęście dziecka, jego uśmiech i bezpieczeństwo są priorytetem dla wszystkich pracowników, jak zapewnił Bartłomiej Maternicki, dyrektor SOSW.

– W ośrodku najważniejsze są dzieci – podsumował. – To właśnie na nich skupiają się nasze działania, myśli, marzenia. Szkołę tworzą ludzie, dla których praca jest pasją, powołaniem i misją. Nie tylko nauczyciele czy wychowawcy, ale wszyscy pracownicy dbają o to, by dla uczniów ośrodek był drugim domem.

75. urodziny ośrodka świętowali więc też uczniowie. Po uroczystej gali z występami wszyscy dostali po kawałku pysznego tortu, a później przenieśli się na piknik z wieloma atrakcjami i niespodziankami do Parku Orientacji Przestrzennej.

Podziel się: