Wielkopolska: Nowy dom dziecka czeka na pierwszych lokatorów

Dom Dziecka Swarzędz fot. Powiat Poznański

14 dzieci na przełomie roku 2022/23 wprowadzi się do nowej placówki opiekuńczo-wychowawczej, którą wybudował powiat poznański przy ulicy Cmentarnej w Swarzędzu. Budynek ma powierzchnię 680 metrów kwadratowych, a kosztował prawie 6,6 mln zł.

Pieniądze na budowę placówki w całości pochodzą z budżetu samorządu powiatowego.
– Wraz ze zmianą przepisów, które wskazują, że w placówce opiekuńczo-wychowawczej można umieścić, łącznie nie więcej niż 14 dzieci w tym samym czasie, podjęta została decyzja o budowie domu dziecka – wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański. – Do nowej siedziby, która oferuje naprawdę komfortowe warunki, przeprowadzą się nasi wychowankowie, obecnie przebywający w Ośrodku Wspomagania Rodziny w Kobylnicy.
Wybudowany obiekt to budynek parterowy, składający się z 3 części: środkowej, która jest strefą dzienną dla wszystkich wychowanków, północnej z sześcioma pokojami dla chłopców z węzłami sanitarnymi (cztery sypialnie są jednoosobowe, dwie dwuosobowe) oraz południowej z sześcioma takimi samymi pokojami dla dziewcząt. jeden z pokoi jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W nowej siedzibie jest także kuchnia, jadalnia, pokój dzienny, sala fitness i siłownia, pokój z aneksem kuchennym i łazienką dla wychowawców oraz 4 gabinety dla pracy indywidualnej. W środkowej części budynku zlokalizowane są również sanitariaty ogólnodostępne oraz pomieszczenia socjalne i porządkowe. Obecnie trwa postępowanie na dostawę i montaż mebli, także kuchennych ze sprzętem AGD.

Podziel się: