przysięga terytorialsów fot. 12WBOT

Wielkopolska: Nowi terytorialsi złożyli przysięgę

Najpierw ukończyli 16-dniowe szkolenie podstawowe, a później złożyli uroczystą przysięgę i stali się żołnierzami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 12 WBOT ma prawie 40 nowych żołnierzy.

Uroczysta przysięga odbyła się 29 maja na placu jednostki w Skwierzynie. Wśród przysięgających znaleźli się uczniowie, studenci, kierowcy, kucharz, elektromechanik i stolarz – wszyscy zgłosili się jako rekruci i pomyślnie przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe.

Każdy dzień składał się z ćwiczeń, które trwały po kilkanaście godzin. Nowo wcieleni terytorialsi zostali przeszkoleni w zakresie praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. A później, podczas egzaminu z tzw. „pętli taktycznej” udowodnić, że rzeczywiście się tego wszystkiego nauczyli.

Teraz wielkopolska „Dwunastka” liczy już 2000 żołnierzy, a dzisiejsza przysięga była już osiemnastą taką uroczystością. Jednak trzeba pamiętać, że 16-dniowe szkolenie to dopiero początek drogi, jaką muszą przejść ochotnicy. Po przysiędze czekają ich szkolenia rotacyjne, które odbywają się głównie w dni wolne. By osiągnąć pełną gotowość i stać się „combat ready” – żołnierz OT szkoli się trzy lata! Część nowych żołnierzy będzie służyć w nowym 122 batalionie lekkiej piechoty w Dolaszewie pod Piłą.

Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie i lubuskie. W skład brygady wchodzić będą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie, nowo powstały 122 blp w Dolaszewie oraz 151 blp w Skwierzynie (woj. lubuskie). Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

12WBOT

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze