Wielkopolska: Nowe mosty i drogi w regionie

wojewoda Łukasz Mikołajczyk fot. WUW
Wojewoda Łukasz Mikołajczyk podpisał umowy w ramach dwóch rządowych programów – Funduszu Dróg Samorządowych oraz Mosty dla regionów. Nowe mosty mają powstać na Noteci i Warcie, z kolei Konin podpisał umowę na budowę drogi sięgającą aż 30 mln zł.

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk podpisał umowy w ramach programu Mosty dla regionów z trzema samorządami na kwotę 4 mln 480 tys. zł. Środki mają pokryć przygotowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania decyzji pozwalających na budowę mostów.
– Każdy z nas ma świadomość, że zrealizowanie takiej inwestycji to proces czasochłonny i kosztowny. A dziś rozpoczynamy pierwszy krok ku przejściu, a właściwie ku przejechaniu przez Wartę i Noteć – mówił Łukasz Mikołajczyk.

Samorząd województwa wielkopolskiego otrzymał 2 mln zł na przygotowanie dokumentacji dla mostu na Noteci wraz z dojazdami w nowym przebiegu drogi wojewódzkiej nr 153 w Ciszkowie. Kolejne dwie umowy na łączną kwotę ponad 2 mln zł wojewoda podpisał z powiatem poznańskim. Inwestycja związana jest z budową mostu nad Wartą w ciągu projektowanej drogi powiatowej Luboń – Czapury od drogi wojewódzkiej nr 430 do drogi powiatowej nr 2460P. Z kolei powiat koniński zawarł z wojewodą Łukaszem Mikołajczykiem umowę na przygotowanie dokumentacji dla przeprawy mostowej przez Wartę w Biechowach wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi. W tym przypadku kwota dofinansowania wyniosła 400 tys. zł.

Wojewoda podpisał również dwie umowy w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.
– Myślę, że dziś wielu samorządowców różnych opcji czuje, że Fundusz Dróg Samorządowych utworzony przez premiera Mateusza Morawieckiego działa. I to działa bardzo dobrze – uważa Łukasz Mikołajczyk. – Kiedy spojrzałem na liczbę wniosków w naborze na 2021 rok, to upewniło mnie to w przekonaniu, że samorządy traktują ten program jako poważne wzmocnienie dla swojego budżetu w przypadku kluczowych, dużych i ważnych inwestycji.

Miasto Konin zawarło z wojewodą umowę w sprawie dofinansowania budowy połączenia ulicy Ignacego Prądzyńskiego z ulicą Wyzwolenia w związku z modernizacją linii kolejowej E-20. Kwota dofinansowania to 30 mln zł – jedna z najwyższych uzyskanych przez samorządy w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w Wielkopolsce. Inwestycja ma zakończyć się w październiku 2021 roku. Z kolei Obrzycko podpisało z Łukaszem Mikołajczykiem umowę na przebudowę nawierzchni istniejącej drogi gminnej – ulicy Mikołaja Kopernika na kwotę 242 tys. zł.

WUW, el