W ramach projektu „Pod biało-czerwoną” samorządy mogą starać się o sfinansowanie przez rząd zakupu masztów i flag. Inicjatywa ma charakter społeczny – aby wziąć udział w akcji, należy zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia online.

Sposób zbiórki głosów poparcia online zakłada połączenie tradycji z nowoczesnością, jest jednocześnie całkowicie bezpieczny dla chcących się zaangażować w zbiórkę, co w dobie pandemii ma kluczowe znaczenie.

– Zachęcam Wielkopolan do udziału w tej pięknej patriotycznej inicjatywie. W ręce mieszkańców wielkopolskich gmin oddajemy decyzje dotyczące zakupu masztów – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Celem projektu jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to, jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków.
– Jestem przekonany, że dzięki zaangażowaniu w tę akcję, zachęcimy do refleksji, zarówno nad samym patriotyzmem, jak i przyszłością Polski. Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej stanowi ku temu doskonałą okazję – dodaje Łukasz Mikołajczyk.

Ile głosów potrzeba do realizacji projektu? Dla gmin do 20 000 mieszkańców – 100 głosów, dla gmin powyżej 20 000 do 100 000 mieszkańców – 500 głosów, a dla gmin powyżej 100 000 mieszkańców – 1000 głosów.

Projekt „Pod biało-czerwoną” to patriotyczna inicjatywa, realizowana pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Będzie się opierała o zapał i działanie mieszkańców naszych Małych Ojczyzn. Głosy poparcia na swoją gminę można oddawać na stronie konkursu.

WUW, el