Marszałek Marek Woźniak fot. UMWW

Wielkopolska: Marszałek negocjuje kontrakt programowy dla regionu

Ile pieniędzy dostanie Wielkopolska z funduszy unijnych? Marszałek Marek Woźniak spotkał się w tej sprawie online z Waldemarem Budą, sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

To było pierwsze spotkanie negocjacyjne dotyczące kontraktu programowego dla Wielkopolski. Kontrakt programowy to nowy instrument polityki rozwoju, rodzaj umowy między rządem a samorządem województwa, w której zostaną zawarte konkretne cele inwestycyjne do realizacji, szczególnie ważne dla danego regionu. Jednym ze źródeł ich finansowania będą właśnie środki z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021 – 2027 na program regionalny.

– Przedstawiłem potencjał i kluczowe wyzwania dla Wielkopolski, zróżnicowanie wewnątrzregionalne, także problemy, które zdiagnozowaliśmy na obszarze naszego województwa i sposoby, w jakie chcemy sobie z nimi poradzić – mówił marszałek Marek Woźniak po spotkaniu. – Zaprezentowałem efekt konsultacji naszej Strategii rozwoju województwa wielkopolskiego do roku 2030 i zakres tematyczny projektów w wielu dziedzinach, które uczestnicy tych konsultacji przedstawili.

Konsultacje Strategii rozwoju województwa wielkopolskiego są punktem wyjścia do konstrukcji kolejnego regionalnego programu operacyjnego. Zgodnie z zasadami ustalonymi przez Komisję Europejską liczy on pięć celów tematycznych, które dotyczą najważniejszych sfer życia w Wielkopolsce.

– Spotkanie było wypełnione przedstawieniem zarówno obszarów, w jakie chcemy inwestować w regionie, jak i potencjalnych projektów, które będą mogły być zrealizowane i które będą rozwiązywały najważniejsze problemy i pozwolą zrealizować nasze zamierzenia rozwojowe – wyjaśnił marszałek. – Wspomniałem o takich kwestiach, jak dysproporcje dochodowe w Wielkopolsce, dysproporcje w rozłożeniu przedsiębiorczości, ale też obszarów dotkniętych suszą i tych, które będą objęte Funduszem Sprawiedliwej Transformacji.

Zdaniem marszałka spotkanie odbyło się w dobrej, merytorycznej atmosferze, z intensywną wymianą pytań i odpowiedzi, a co szczególnie cieszy z punktu widzenia regionu – z takim samym postrzeganiem wielu kwestii.
– Rodzi to nadzieję, że jeśli nasza prezentacja zostanie merytorycznie oceniona, to Wielkopolska na pewno będzie odpowiednio zaopatrzona w środki finansowe – podsumował Marek Woźniak. – Liczę na to, że ministerstwo podejdzie do tego rzetelnie i zaproponuje rządowi odpowiednią kwotę, biorąc pod uwagę to, jakie problemy i wyzwania na obszarze Wielkopolski przedstawiliśmy, by móc realizować nasze plany i zamierzenia z myślą o dobrej przyszłości regionu.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze