Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Wielkopolska: Mamy dwa nowe miasta!

Premier Mateusz Morawiecki nadał dziś prawa miejskie 10 miejscowościom w Polsce – w tym Kożminkowi i Budzyniowi z Wielkopolski. „To akt sprawiedliwości dziejowej” – powiedział wręczając nadania.

– Bardzo się cieszę, że w wielu przypadkach udało się naprawić błędy przeszłości i krzywdy historii – powiedział premier po wręczeniu nadań. – Bo w kilku przypadkach jest to przywrócenie praw miejskich, odebranych jeszcze po powstaniu styczniowym ukazem carskim. Dlatego, że Polacy walczyli o niepodległość. To akt sprawiedliwości dziejowej.

Budzyń (powiat chodzieski, woj. wielkopolskie) – zamieszkiwane przez ok. 5 tys. mieszkańców. Jest dawnym miastem królewskim. Proces lokacji miejskiej Budzynia rozpoczął się w pierwszej połowie XV wieku. Król Władysław IV Waza w 1641 r. potwierdził prawa miejskie Budzynia oraz jego herb. Status miasta Budzyń utracił w 1934 r.

Koźminek (powiat kaliski, woj. wielkopolskie) – posiadał prawa miejskie od XIV w. (lokacja na prawie niemieckim). W wyniku represji carskich Koźminek utracił status miasta w 1870 r. W miejscowości znajdują się zabytkowe obiekty. To m.in. kościoły parafialne pw. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, z przełomu XV i XVI w., kaplica ewangelicka z 1903 r. ze szkołą parafialną i mieszkaniem kantora oraz dwór wzniesiony w XVIII w.

Miejscowości oficjalnie będą miastami od 1 stycznia 2021 r. – i wtedy Polska będzie posiadać 954 miasta. Poza Budzyniem i Koźminkiem prawa miejskie uzyskały także Kamieniec Ząbkowicki, Goraj, Kamionka, Suchocin, Solec nad Wisłą, Wiskitki, Dubiecko i Wodzisław.

W przypadku wszystkich nowych miast, propozycja zmiany statusu uzyskała pozytywne opinie rad gmin i wojewodów, była także poprzedzona konsultacjami społecznymi z mieszkańcami. O nadaniu statusu miasta decyduje m.in. stopień urbanizacji danego terenu. Wszystkie nowe miasta wykazują cechy funkcjonalno-przestrzenne, które przesądzają o ich miejskim charakterze, a większość mieszkańców tych miejscowości utrzymuje się z działalności pozarolniczej.

Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich

KPRM

Strona głównaPoznańWielkopolska: Mamy dwa nowe miasta!