rozjeżdżanie terenów leśnych fot. RDLP
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu wypowiedziała wojnę quadom i motocyklom crossowym rozjeżdżającym tereny leśne.

Jak zwracają uwagę leśnicy, problem nielegalnych wjazdów do lasu motocyklami typu cross oraz quadami z roku na rok narasta. Zwłaszcza w tych nadleśnictwach, które są położone w bezpośrednim sąsiedztwie dużych aglomeracji. Posiadacze takich pojazdów ignorują fakt, że do lasu wjeżdżać nie wolno i radośnie szusują po leśnych ścieżkach płosząc zwierzynę i rozjeżdżając cenne okazy roślin – niszcząc las.

Dlatego RDLP postanowiła zorganizować akcję prewencyjną i patrolować swoje lasy w poszukiwaniu kierowców quadów i crossów.

„Straż Leśna wspierana przez Policję patroluje lasy i zatrzymuje osoby poruszające quadami i crossami” – poinformowała RDLP. – „Patrole rozpoczęły się w Nadleśnictwie Turek, gdzie 5 patroli strażników leśnych oraz 3 patrole policji z Komendy Powiatowej Policji w Turku sprawdzało okoliczne lasy”. W minioną sobotę policjanci i strażnicy patrolowali lasy także w okolicach Poznania, na terenie Nadleśnictwa Babki.

Podczas akcji zatrzymano dwie osoby jeżdżące quadem i jedną na motocyklu crossowym. Wszyscy dostali mandaty na łączną kwotę 1200 zł.

Akcje są zazwyczaj sporym wyzwaniem, bo chociaż leśnicy znają swoje lasy doskonale, kierowcy takich pojazdów znają je również, a teren do przeszukania zazwyczaj jest spory. Dlatego w takich sytuacjach najlepszy efekt dają właśnie wspólne akcje służb mundurowych, które mają o tyle ułatwione zadanie, że tak cross, jak i quad jest słyszalny z daleka.

Wykorzystują także kamery w lasach, choć to akurat nie zawsze jest skuteczne: kierowcy pojazdów najczęściej zakrywają tablice rejestracyjne albo je zdejmują, by słuzby leśne nie zidentyfikowały ich po rejestracji.

Warto jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy patrol straży leśnej i policja zatrzyma pojazd (quad, cross), a użytkownik tego pojazdu nie posiada przy sobie żadnych dokumentów i nie ma możliwości ustalenia tożsamości – pojazd opuszcza teren leśny na lawecie…

Akcje w lasach RDLP będą się odbywać do końca tego roku.