Wielkopolska: Kontrola inspektorów ruchu drogowego i siedemnaście tysięcy zł kary

nienormatywny pojazd fot. WITD Poznań

Inspektorzy Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego z Gniezna zatrzymali na S5 nienormatywny pojazd członowy. Pojazd był za długi i ze zbyt dużymi naciskami osi na drogę o ponad 13 ton! Przewoźnika czeka pokaźna kara.

Wszystko wydarzyło się 21 września rano na drodze ekspresowej S5 w okolicy Wagowa w kierunku Poznania. To właśnie tam inspektorzy z Gniezna zatrzymali i doprowadzili na punkt kontrolny w Siekierkach pojazd członowy.

„Przewożona maszyna przeładunkowa o masie 28 t jechała z Mogilna do Strzelina koło Wrocławia” – informują inspektorzy WITD. – „W związku z podejrzeniem przekroczenia dopuszczalnych parametrów wagowych pojazd poddano kontroli. W wyniku przeprowadzonych pomiarów oraz ważenia inspektorzy stwierdzili, że rzeczywista masa całkowita wynosząca 53,35 t została przekroczona o 13,35 t. Przekroczone też były naciski osi na drogę od 1,20 do 4,45 t. Zestaw okazał się też o 0,4 m za długi przy normie 16,5 m”.

Wprawdzie w czasie kontroli kierujący okazał zezwolenie na przejazd pojazdem nienormatywnym po drodze publicznej kat V, jednak zezwolenie obowiązuje jedynie w wypadku przestrzegania norm. A ponieważ tu były one przekroczone, to przejazd został uznany jako wykonywany bez zezwolenia. WITD wobec przewoźnika wszczęło postępowanie administracyjne: o 15000 zł za brak zezwolenia kat V i o 2000 zł za przekroczenie długości zestawu.

Podziel się: