Wielkopolska: Kombajny na drogach. Kierowcy muszą bardzo uważać!

kombajn fot. policja Środa Wlkp.

W czasie żniw kombajny wyjeżdżają także na drogi, co wymaga szczególnej ostrożności od kierowców mniejszych pojazdów. Uważać jednak powinni prowadzący kombajny i pamiętać o kilku rzeczach. Przypominają o nich średzcy policjanci.

Kierowcy kombajnów mają przede wszystkim obowiązek demontażu tzw. hederów, czyli zespołów tnących przed jazdą drogą publiczną. Jazda z zespołem tnącym jest bardzo niebezpieczna dla innych użytkowników dróg.

„Kwestia demontażu hederu jest często bardzo ważna dla organów wymiaru sprawiedliwości podczas rozstrzygania spraw związanych z wypadkami z udziałem kombajnów” – przypominają średzcy policjanci. – „Przy zderzeniu z maszyną, która ma z przodu urządzenie tnące, praktycznie nie mamy szans na wyjście z opresji cało”.

Naczelnik średzkiej drogówki podkom. Mark Zięty, wskazuje, że jazda z niezdjętym hederem to naruszenie przepisów o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i może za to grozić kara grzywny do 3 tysięcy złotych. A jeśli sprawa trafi do sądu – to maksymalna kara może wynieść 30 000 zł.

Nie zawsze kierowcy kombajnów o tym pamiętają, czasami też nie jest to łatwe zadanie – w nowych maszynach heder stosunkowo łatwo odczepić, ale w kombajnach starego typu demontaż może być prawdziwym wyzwaniem i kierowcy często z niego rezygnują, zwłaszcza jeśli mają napięte terminy i kilka pól do obrobienia „na teraz”.

Dlatego kierowca samochodu osobowego lub ciężarówki, widząc kombajn na drodze publicznej, powinien zachować szczególna ostrożność. I trzymać się od niego w bezpiecznej odległości.

Podziel się: