Wielkopolska: Kolędy w tym roku nie będzie

Katedra most Biskupa Jordana fot. Sławek Wąchała

Archidiecezja Poznańska poinformowała o rezygnacji z kolędowych wizyt z powodu pandemii koronawirusa. W zamian duchowni mogą zapraszać wiernych na msze w mniejszych grupach.

Władze archidiecezji przypomniały o obowiązujących obostrzeniach – od 15 grudnia w kościołach może się znajdować 30 proc. wiernych, przy czym limit nie dotyczy osób zaszczepionych. Na drzwiach kościołów powinny się znaleźć informacje dotyczące liczby osób niezaszczepionych mogących przebywać w budynku kościoła w czasie nabożeństw.

także z powodu pandemii wierni powinni mieć możliwość przyjmowania Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Szafarz powinien zdezynfekować ręce i mieć nałożoną maseczkę.

„W najbliższym roku w Archidiecezji Poznańskiej nie będzie wizyty kolędowej w tradycyjnej formie” – czytamy na stronie archidiecezji. – „Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św. Szczególną intencją tej Mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian”.

Kapłani powinni też wygłosić okolicznościową homilię, odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi, a także poświęcić wodę, którą wierni zabiorą do domów. Z kolei po mszy powinni przeprowadzić kolędowanie i pogadankę, także o bieżących kwestiach parafialnych. Mogą również rozdać modlitwy do odmówienia w domach oraz książeczki kolędowe, a także zachęcić wiernych, by po powrocie do domów celebrowali „liturgię rodzinną”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni, oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.

Wizyta kolędowa jest możliwa wyłącznie na wyraźne życzenie i zaproszenie rodzin i z zachowaniem wszystkich restrykcji sanitarnych.

Źródło: Archidiecezja Poznańska

Podziel się: