fot. Sławek Wąchała

Mieszkanka Szamotuł uwierzyła kobiecie, która przedstawiła się jako policjantka i przekazała jej 96 tysięcy złotych na kaucję dla syna. „Prawdziwi policjanci nie dzwonią do domu i nie proszą o pieniądze na kaucję!” – przypominają szamotulscy stróże prawa.

Wszystko wydarzyło się 18 maja. Do 67-letniej mieszkanki Szamotuł zadzwoniła oszustka podająca się za policjantkę z Poznania. Poinformowała seniorkę, że jej syn potrącił osobę na przejściu dla pieszych i uciekł z miejsca wypadku. Powiedziała też, że na miejscu jest już jej córka i dała ją do telefonu. 67-latka nie zorientowała się, że nie rozmawia ze swoją córką i uwierzyła we wszystko, co mówiła druga oszustka. A ta powiedziała jej, że trzeba wpłacić kaucję w wysokości 140 tysięcy złotych, żeby syn nie poszedł do więzienia, a mógł odpowiadać z wolnej stopy.

Seniorka nie miała tyle pieniędzy, więc oszustka poleciła jej wypłacenie wszystkich, jakie ma, obiecując, że dołoży resztę.
„Kobieta została poinstruowana, aby skontaktowała się z bankiem w celu ustalenia możliwości wypłaty gotówki, a później miała udać się do banku i nie mówić, w jakim celu wypłaca pieniądze” – wyjaśniają szamotulscy policjanci. – „Kobieta wykonała te czynności zgodnie z instrukcjami. W trakcie wizyty w banku pokrzywdzona była „na linii” z osobą podającą się za jej córkę. Ostatecznie pokrzywdzona poszła z gotówką do domu, gdzie po pewnym czasie, zgodnie z zapowiedzią „córki” przyszedł syn mecenasa, który miał odebrać gotówkę. Kobieta przekazała oszustowi 96 tysięcy złotych”.

Seniorka zorientowała się, że to było oszustwo dopiero kilka godzin później, gdy porozmawiała z synem – i od razu zgłosiła sprawę policji. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach prowadzą śledztwo w tej sprawie i przypominają, że podobna sytuacja miała miejsce w kwietniu na terenie gminy Wronki.

„Przestrzegamy mieszkańców przed przekazywaniem swoich oszczędności osobom nieznajomym!” – apelują policjanci. – „Pamiętajcie, że Policja nigdy nie zadzwoni do was i nie poprosi o przekazanie pieniędzy! W takich sytuacjach, zanim podejmiecie jakąkolwiek decyzję, nie ulegajcie presji czasu wywoływanej przez sprawców! Skontaktujcie się najpierw z członkami Waszej rodziny, dzięki czemu możecie sami sprawdzić czy mieliście do czynienia z oszustem! Skontaktujcie się też z Policją (nr telefonu do dyżurnego Komendy Powiatowej w Szamotułach 47 77 32 211). Apelujemy również do pracowników banków, aby wykazali się czujnością, w przypadku gdy seniorzy wypłacają dużą sumę pieniędzy”.