Kaczory fot. UG Kaczory

Wielkopolska: Kaczory będą miastem!

Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski zarekomendował pozytywnie do ministra spraw wewnętrznych i administracji wniosek rady gminy o nadania statusu miasta miejscowości Kaczory.

– Mam nadzieję, że zmiana statusu miejscowości przyczyni się do dalszego rozwoju, który będzie służył wszystkim mieszkańcom gminy – mówi wojewoda.

Kaczory spełniają wszelkie przesłanki, by zmienić status na miejski: są głównym ośrodkiem gminy, a działalność rolnicza na terenie wsi zanika. Mieszkańcy Kaczorów pracują w różnych gałęziach gospodarki – w większości poza rolnictwem – w gminie Kaczory, Chodzieży, Pile. Mimo że Kaczory są wsią sołecką, posiadają wszystkie cechy ośrodka miejskiego.

Warto dodać, że dzięki staraniom mieszkańców i władz samorządowych miejscowość utrzymuje charakter centrum społeczno-gospodarczego gminy. Gmina Kaczory składa się z 12 wsi sołeckich, mieszka w niej prawie 8 tys. osób, a w samych Kaczorach – 2 878 osób.

W sprawie zmiany statusu gminy zostały przeprowadzone konsultacje społeczne. Blisko 70 proc. mieszkańców gminy, które wzięły udział w konsultacjach opowiedziało się za nadaniem miejscowości Kaczory statusu miasta.

Prawa miejskie nadawane są przez premiera RP w drodze rozporządzenia Rady Ministrów.

WUW

1 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze