Wielkopolska: Gmina zapowiada oszczędności. Także w szkołach

Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski fot. UG Ostrów Wlkp.

Podczas pandemii, mimo że szkoły nie działały, rachunki za ogrzewanie nie spadły. Teraz wieczorami bywają oświetlone jak choinki. Piotr Kuroszczyk, wójt gminy Ostrów Wielkopolski zamierza wdrożyć oszczędności w szkołach.

Gmina zresztą oszczędza, gdzie może. Wójt powiedział w programie „Newsroom” Wirtualnej Polski, że już zostało ograniczone oświetlenie uliczne między północą a piątą rano, a mieszkańcy przyjęli to bardzo dobrze. Tylko nieliczni protestują przeciwko tej decyzji.

Teraz przyszedł czas na oszczędności w budynkach gminnych, w tym w szkołach. Piotr Kuroszczyk podkreślił, że wszystkie są po termomodernizacji, z wymienionymi oknami i dodatkowym ociepleniem. Większość jest ogrzewanych gazem. Jednak wójt zwrócił uwagę, że szkoły mogłyby efektywniej zarządzać ciepłem, bo okazało się, że w czasie pandemii, gdy szkoły przecież były nieczynne, rachunki za ogrzewanie placówek wcale nie spadły.

Dlatego teraz rozmawiał z dyrektorami szkół na ten temat, a także o obniżeniu temperatury w szkołach także w czasie trwania nauki, ale również podczas przerw w nauce, w niedziele czy święta. Temperatura w placówkach w czasie nauki nie powinna przekroczyć 20 stopni Celsjusza, a podczas przerw powinna być znacznie niższa. Wójt zamierza też dopilnować, by szkoły oszczędzały energię elektryczną – obecnie często, przechodząc obok szkoły wieczorem, gdy trwa sprzątanie, widać budynek rozświetlony jak choinka, palą się światła we wszystkich oknach. Dyrektorzy powinni zdyscyplinować pracowników, by gasili światło tam, gdzie nie jest ono potrzebne.