Wielkopolska: Dwanaście osób utonęło od początku sezonu

zdjęcie ilustracyjne fot. L. Łada

Lato się jeszcze na dobre nie zaczęło, a już w tym roku w Wielkopolsce utonęło 12 osób. To bardzo dużo – alarmują policjanci i apelują o rozsądek nad wodą.

Jak powiedział Głosowi Wielkopolskiemu sierż. sztab. Łukasz Kędziora z poznańskiej policji, dotąd w zbiornikach wodnych w regionie utonęło 12 osób. Wszyscy to mężczyźni, a większość była pod wpływem alkoholu. I to właśnie alkohol jest tym czynnikiem niosącym szczególne zagrożenie, a nie, na przykład, młody wiek, który zwykło się kojarzyć z brawurą i brakiem rozwagi. Na 12 osób, które utonęły, tylko jedna była niepełnoletnia – to 15-latek, który utonął w Boszkowie. Czterej mężczyźni mieli powyżej 50. lat, a siedmiu mniej niż 50.

Także ogólnopolskie statystyki potwierdzają, że do utonięć dochodzi najczęściej właśnie po alkoholu. To dlatego policjanci apelują, by nigdy nie sięgać po procentowe trunki przed zaplanowaną kąpielą. Nie należy także wbiegać do zimnej wody, gdy się jest rozgrzanym, wypływać daleko od brzegu na dmuchanych zabawkach czy wchodzić do wody od razu po posiłku. Pływać należy wyłącznie na wyznaczonych kąpieliskach i stosować się do poleceń ratownika.

Warto pamiętać, że 29 czerwca obchodzimy Dzień Ratownika, świętowany od 1927 roku. To dzień, którego patronem jest Święty Piotr Apostoł, a to właśnie on patronuje ratownikom WOPR.

Podziel się: