Wielkopolska: Do kiedy potrwają ekstremalne upały?

Przez cały weekend i w poniedziałek obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem w całym regionie. We wtorek ostrzeżenie spadnie – do pierwszego stopnia – ale nadal będzie gorąco.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla Wielkopolski obowiązujące do 21 czerwca, do godziny 19.00. Temperatura maksymalna w dzień będzie wynosić od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C, tylko w nocy 17/18.06 od 16°C do 18°C.

To i tak jeszcze nie tak źle jak w województwie lubuskim – tam obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia, a temperatury przekraczają 36 stopni Celsjusza!

W poniedziałek, zgodnie z prognozami, chłodniej nie będzie, ale za to nadejdą burze, a we wtorek wróci upał, choć nieco mniejszy. IMiGW przewiduje na ten dzień ostrzeżenie pierwszego stopnia. Chłodniej, a przy okazji także deszczowo, będzie dopiero w środę.

Do tego czasu lepiej unikać wychodzenia z domu bez palącej potrzeby, a jeśli już musimy wyjść – to pamiętajmy o wodzie, nakryciu głowy i chowaniu się w cieniu. Najlepiej wszystkie konieczne wyjścia przełożyć na wieczór, gdy zrobi się chłodniej.