śnieżyce w Śnieżycowym Jarze fot. S. Wąchała

Wielkopolska: Czy śnieżyce w “Śnieżycowym Jarze” już kwitną?

Jak informuje Nadleśnictwo Łopuchówko – jeszcze nie. Ale mimo to warto sobie przypomnieć zasady obowiązujące podczas zwiedzania jaru – zwłaszcza że mamy pandemię.

Rezerwat znajduje się na terenie poligonu w Biedrusku, więc jego odwiedzanie uzależnione jest od ćwiczeń prowadzonych przez wojsko. Gdy wojsko ćwiczy na poligonie – rezerwatu zwiedzać nie można. Ale w tym roku Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu na weekend 27-28 lutego i 6-7 marca nie planuje zajęć na terenie poligonu. Będzie więc można odwiedzić rezerwat.

“Pragniemy też od razu uspokoić wszystkich niecierpliwych” – informuje Nadleśnictwo Łopuchówko. – “Długo utrzymujące się chłody spowodowały, że śnieżyca dopiero rozpoczęła wegetację”.

Nadleśnictwo przypomina też, że dla wszystkich turystów, którzy zdecydują się wybrać do rezerwatu pojazdami, istnieją trzy parkingi w następujących lokalizacjach: od strony Uchorowa, przy lesie, w samej wsi Starczanowo oraz przy lesie od strony wsi Szymankowo.

W celu umożliwienia dotarcia do rezerwatu osobom z niepełnosprawnościami, dodatkowy parking dla nich znajduje się w lesie, w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki prowadzącej do wyjścia z rezerwatu, od strony Szymankowa. Ale z tego parkingu mogą korzystać wyłącznie osoby z ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to droga gruntowa, więc po deszczu przejazd nią może być utrudniony.

Ze względu na pandemię na terenie rezerwatu obowiązują dodatkowe regulacje. Na ścieżce turystycznej w rezerwacie oraz będącej jej częścią kładce widokowej, ustalony zostaje ruch jednokierunkowy, tym samym wejście do rezerwatu możliwe będzie wyłącznie od jego południowej części. Kierunek dotarcia do wejścia oraz kierunek ruchu w samym rezerwacie są odpowiednio i czytelnie oznakowane.

Nadleśnictwo Łopuchówko

4.5 4 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze