08.06.2020 - Poznan Test & Go Pobieranie wymazow Koronawirus 12 WBOT Fot. DWOT

Wielkopolska: Czy po powrocie do szkół wzrosła liczba zakażonych koronawirusem? Kolejne testy dla nauczycieli

8 lutego rozpoczną się kolejne badania przesiewowe w kierunku koronawirusa dla nauczycieli klas I-III. To pozwoli sprawdzić, do ilu zakażeń doszło po powrocie do szkół.

Powrót klas I-III szkół podstawowych do nauczania stacjonarnego od 18 stycznia był poprzedzony testami dla zainteresowanych nauczycieli prowadzących zajęcia w klasach I-III, nauczycieli szkół specjalnych oraz pracowników niepedagogicznych tych szkół. Badania za pomocą testów RT-PCR odbyły się w dniach 11-15 stycznia br. w wyznaczonych sanepidach lub punktach mobilnych drive-thru.

– W województwie wielkopolskim zgłosiło się do badań 12 660 osób. Z danych GIS wynika, że w badaniu udział wzięło 10 729 osób. Wynik pozytywny otrzymało 285 osób, co dało niecałe 3 proc. wszystkich wyników. – Zachęcam nauczycieli oraz osoby uprawnione do badań w trosce o swoje zdrowie i zdrowie uczniów – apeluje wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Teraz ci nauczyciele, którzy byli już testowani po feriach zimowych i otrzymali wynik negatywny – mogą się ponownie poddać badaniu. Chętni muszą to zgłosić do dyrektora swojej placówki, a dyrektorzy prześlą bezpośrednio do właściwych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

– Badania wykonywane będą metodami: pulowania, badań pojedynczych i mieszaną, w zależności od organizacji laboratorium Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych – wyjaśnia Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego. – Wymazy dla nauczycieli z terenu miasta Poznania i powiatu poznańskiego będą pobierane wyłącznie w punkcie wymazowym ul. Ojca Mariana Żelazka 1 w Poznaniu (przy lodowisku “Chwiałka”) po uprzedniej rejestracji telefonicznej. Nauczycielom dedykowana jest specjalna infolinia, czynna w godz. 8:00-18:00 w dniach 5-19.02.2021 r. Wymazy nauczycieli szkół z terenu miasta Poznania i powiatu poznańskiego odbywać się będą w terminie 7-12.02.2021 r., natomiast nauczycieli wychowania przedszkolnego i opiekunów przedszkolnych w terminie 14-19.02.2021 r.

Badania potrwają do 12 lutego i dotyczą również nauczycieli pracujących w świetlicy oraz bibliotece. Nie są nimi natomiast objęci pracownicy niepedagogiczni.

WUW

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze