Wielkopolska: Czy będziemy mieli dwa nowe miasta?

Budzyń fot. UG Budzyń
Budzyń w powiecie chodzieskim i Koźminek w powiecie kaliskim chcą zostać miastami. Obie miejscowości złożyły odpowiednie dokumenty w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a decyzja ma zapaść jeszcze w lipcu.

Budzyń liczy sobie 4,5 tys. mieszkańców i już był miastem, ale prawa miejskie utracił w 1934 roku, z powodu wyjątkowo ciężkiej sytuacji finansowej miasta w tamtym czasie. Ówczesny magistrat uznał, że miasto lepiej poradzi sobie jako wieś, choć mieszkańcy byli przeciwni zmianie statusu – i dziś także są za tym, żeby Budzyń był miastem.

Koźminek z kolei był miastem do 1870 roku, a utracił prawa miejskie podczas zaborów, z powodu represji caratu po Powstaniu Styczniowym. Także i tu mieszkańcy chcą powrotu statusu miasta.

Jak informuje Radio Poznań, wnioski obu miejscowości poparł wojewoda wielkopolski, a ministerstwo przygotowało już projekt rozporządzenia w tej sprawie, które przedstawi rządowi jeszcze w tym miesiącu. Jeśli rząd poprze wnioski, Budzyń i Koźminek staną się miastami w styczniu 2021 roku.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: