Wielkopolska: Coraz więcej szkół na zdalnym nauczaniu

Już ponad 63 tysiące dzieci w Wielkopolsce uczy się zdalnie, przynajmniej częściowo. Jednak Ministerstwo Edukacji i Nauki nadal rekomenduje naukę stacjonarną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Coraz więcej szkół oraz przedszkoli przechodzi na zdalne nauczanie – bo nie ma innego wyjścia. Koronawirus i konieczność kwarantanny dziesiątkuje uczniów i nauczycieli. Dyrekcje i administracje placówek dwoją się i troją, by poradzić sobie z nauczaniem w warunkach, gdy kilka razy w tygodniu trzeba zmieniać plan, i to dla całej szkoły.

15 listopada całkowicie na naukę zdalną przeszło 9 szkół, 17 listopada było ich już 11, a 29 listopada – 31. Liczba uczniów objętych nauką zdalną wzrosła z około 25 tysięcy, bo tyle ich było 17 listopada – do ponad 63 tysięcy uczniów. To dane kuratorium z 26 listopada. W całym regionie jest obecnie 767 placówek oświatowych, w których stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem, a więc i konieczność przeorganizowania pracy placówki na hybrydową albo zdalną.

Zespół Szkół Technicznych imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz Liceum Ogólnokształcące imienia Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim przeszły na nauczanie zdalne na dwa tygodnie, do 10 grudnia. Jedynie te grupy uczniów, które mają zajęcia praktyczne, będzie w nich uczestniczyć stacjonarnie, ale w zmniejszonych grupach.

Według starosty Mariusza Zgaińskiego – nie było innej możliwości przy tak dużej licznie uczniów i nauczycieli zakażonych koronawirusem. W dodatku trzeba było wziąć pod uwagę także i to, że oddział covidowy grodziskiego szpitala jest pełen, a zakażeń cały czas przybywa.

W Poznaniu na naukę zdalną przeszło 13 placówek oświatowych na 173, które tu działają. Na razie, bo zakażeń nadal przybywa i dyrektorzy liczą się z możliwością przejścia na zdalne nauczanie już w grudniu.

Jednak minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, wysłał do kuratoriów oświaty rekomendacje, by starały się nie zamykać szkół i jak najdłużej umożliwiały uczniom naukę stacjonarną, a także stacjonarne zajęcia pozalekcyjne. Ministerstwo zachęca też do szczepień i przestrzegania zasad sanitarnych, ale nie przewiduje wprowadzenia nauki zdalnej.

Źródło: Głos Wielkopolski