Wielkopolska: Ceny za śmieci pójdą w górę!

Już od 1 listopada gminy będące członkami Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów Selekt” zapłacą więcej za wywóz śmieci. Obecnie stawka wynosi 27 zł od osoby. Od 1 listopada będzie więcej o 8 zł miesięcznie.

Od 1 listopada mieszkańcy będą więc płacić 35 zł od osoby, a ci, którzy nie segregują odpadów – 70 zł. Tak zadecydował zarząd związku i 17 gmin wchodzących w jego skład (Brodnica, Buk, Czempiń, Dolsk, Dopiewo, Granowo, Grodzisk Wielkopolski, Kamieniec, Kaźmierz, Komorniki, Kościan, Miejska Kościan, Miasto Puszczykowo, Opalenica, Rakoniewice, Stęszew, Wielichowo i Zbąszyń).

Przekonały ich wyliczenia związku, z których wynikało, że opłaty wnoszone przez mieszkańców nie pokrywają kosztów zbiórki i utylizacji odpadów i już w połowie roku związkowi do zbilansowania się budżetu brakowało 4 mln zł.

Powodem kłopotów jest także to, że mieszkańcy produkują coraz więcej odpadów: w 2020 roku niesegregowanych odpadów było 36,5 tys. ton, a w 2021 – już 39,8 tys. ton. Więcej jest także odpadów segregowanych: na przykład bioodpadów w 2020 roku zebrano 9,9 tys. ton, a w 2021 roku – 13,8 tys. ton.

Szanse na zniżki mają jedynie posiadacze kompostowników na bioodpady w swoich ogrodach – oni zapłacą o 2 zł mniej za wywóz śmieci, ale muszą złożyć nową deklarację.

Źródło: Głos Wielkopolski