wojewoda Łukasz Mikołajczyk

Wielkopolska: Będzie więcej łóżek covidowych – obiecuje wojewoda

W ubiegłym tygodniu przybyło ich 28, ale z powodu wzrostu zakażeń w regionie wojewoda Łukasz Mikołajczyk podjął decyzję o uruchomieniu kolejnych pod koniec tego tygodnia. O ile? Decyzja jeszcze nie zapadła. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji.

Według aktualnego raportu na 14 października wielkopolskie szpitale na wszystkich trzech poziomach zabezpieczenia dysponują 815 łóżkami. Zajętych przez pacjentów z covid-19 jest 668 łóżek. Lecznice mają także wolne stanowiska respiratorowe. Z puli 122 respiratorowych łóżek zajętych jest 44.

Najwięcej pacjentów przebywa w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu. Aktualnie dysponuje on 420 łóżkami. W szpitalu przy ul. Szwajcarskiej zajętych jest 413 łóżek.
– Na tym etapie nie planujemy dalszego obciążania szpitala w Poznaniu, ale trudno powiedzieć, co przyniesie przyszłość – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. – Obecnie uruchamiamy łóżka covidowe w innych wielkopolskich szpitalach. Pod koniec tygodnia planuję zwiększenie liczby łóżek, obecnie trwają przygotowania. Mam nadzieję, że będzie to powyżej 100 dodatkowych łóżek.

Obecnie trwają starania o uruchomienie kolejnych miejsc w szpitalach dla pacjentów z covid-19 m.in. na północy Wielkopolski oraz innych częściach województwa.
– Wczoraj rozmawiałem z marszałkiem Markiem Woźniakiem i dyrektor wielkopolskiego NFZ-u Agnieszką Pachciarz na temat przeznaczenia szpitala w Wolicy dla pacjentów z koronawirusem – wyjaśnia wojewoda. – Nie zapadła jeszcze decyzja w tej kwestii, ale pracujemy nad takim wariantem. Kolejny wariant to poszerzenie bazy w Czarnkowie. Są jeszcze inne placówki, z którymi rozmawiamy. O szczegółach poinformuję w czwartek.

Liczba łóżek ma zapewnić bezpieczeństwo pacjentów w kontekście wzrostu liczby osób hospitalizowanych.

Ostatnie zwiększenia zakażeń w kraju, w tym w Wielkopolsce, spowodowały wzrost liczby osób hospitalizowanych i to dlatego po rozmowach NFZ z dyrektorami szpitali i analizie sytuacji, wojewoda podejmuje sukcesywnie decyzje o uruchomieniu kolejnych miejsc dla pacjentów. Łukasz Mikołajczyk podziękował też za przychylność ze strony samorządów i dyrekcji szpitali oraz wsparcie ze strony NFZ-u w kontekście koordynacji sytuacji w Wielkopolsce.

WUW, el

 

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze