Wielkopolska: Awaria w cukrowni. Pracownicy ewakuowani, 7 osób w szpitalu

fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

W cukrowni w Środzie Wielkopolskiej doszło do rozszczelnienia zbiornika zawierającego mieszankę gazów. Trzeba było ewakuować pracowników, a 7 osób z powodu podtrucia gazem trafiło do szpitala. Na miejscu trwa akcja służb ratunkowych.

Średzcy strażacy otrzymali informację o awarii 7 września około godziny 6.30. Jak informuje Głos Wielkopolski, gaz saturacyjny, czyli tlenek węgla, zaczął się wydostawać do hali produkcyjnej, przez nieszczelny rurociąg.

Mimo zarządzonej szybkiej ewakuacji 182 pracowników, 7 osób zdążyło podtruć się gazem: miały problemy z oddychaniem, niektórzy stracili przytomność. Wszyscy zostali przewiezieni do szpitala: 6 osób jest na obserwacji w średzkim szpitalu, jedna osoba została przewieziona do szpitala w Puszczykowie. Szóstka ze średzkiego szpitala prawdopodobnie jeszcze dziś zostanie zwolniona do domu, siódma osoba musi poczekać na wyniki badań toksykologicznych.

Na miejscu wypadku, w cukrowni, pracują służby. Strażacy sprawdzają szczelność gazociągu, pomagają im pracownicy techniczni cukrowni, w tym jeden w aparacie gazowym. Tak pracownicy cukrowni, jak i Jacek Pietrowiak, dyrektor do spraw remontów w Pfeifer & Langen Polska SA twierdzą zgodnie, że nigdy wcześniej nie było tu takiej sytuacji.

Do czasu upewnienia się, że nie ma zagrożenia dla pracowników oraz ustalenia przyczyn wypadku cukrownia nie będzie pracowała, co może potrwać kilka dni. Normalnie pracuje tylko pakownia, ponieważ nie jest połączona z fabryką.