świnie fot. Marion Streiff pixabay

Wielkopolska: ASF – czy ograniczenia w handlu trzodą chlewną zostaną zniesione?

Hodowcy wieszczą zapaść rynku, ceny żywca spadają na łeb na szyję – a wszystko z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ograniczenia z jego powodu sprawiają, że trudno sprzedać świnie ze strefy zagrożenia – co wykorzystują pośrednicy zaniżając ceny. Wojewoda Łukasz Mikołajczyk chce poprawić sytuację.

Jak informowaliśmy, w strefach objętych zagrożeniem, czyli w w powiatach poznańskim i szamotulskim, sprzedaż wiąże się z koniecznością uzyskania certyfikatu lekarza weterynarii. To trwa, jest też problem ze sprzedażą wieprzowiny za granicę – a wszystko to sprawia, że ceny żywca idą w dół, a hodowcy, jeśli nie chcą sprzedać po cenach proponowanych przez pośredników, zostają z niesprzedanymi zwierzętami. Kilka tygodni temu dostawali po 6,5 zł za kilogram żywca – dziś to jest najwyżej 4,5 zł, przy czym ceny mięsa w sklepach nie spadają,

Dlatego wojewoda zarządził badania trzody chlewnej w strefach objętych obostrzeniami. Badania zaczęły się już dziś.
– Takie działania są warunkiem koniecznym, aby możliwe zostało zniesienie ograniczeń obrotu żywcem, który aktualnie musi być utrzymany w związku z zagrożeniem chorobą – mówił wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podczas spotkania z udziałem między innymi wielkopolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii Andrzeja Żarneckiego oraz Wiesławy Nowak – dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Badania próbek krwi przeprowadzi poznańskie laboratorium. Ujemne wyniki badań ponad 12 tys. prób pozwolą na skrócenia obowiązywania nakazów i zakazów w strefach zapowietrzonej i zagrożonej ujętych w rozporządzeniu wojewody.

Przypomnijmy: ograniczenia w sprzedaży świń i objecie powiatów niebieską strefą zostały wprowadzone z powodu wykrycia 5 kwietnia w miejscowości Więckowice (pow. poznański) ogniska ASF na jednej z ferm trzody chlewnej.

WUW, el

3
Dodaj komentarz

avatar
dudu
dudu

my rolnicy wyjdziemy znowu na strajki zywiec po 4.60zl spadek o 1.20zl to tragedia a kielbasa co nie tanieje to wina asf nic nie robicie

Wlodek
Wlodek

Uważam że trzeba założyć “Wielkopolski Związek Producentów Trzody Chlewnej”.
I dbać o własne interesy samemu.
Na początek przejechać ciągnikami przed wszystkimi PIW-mi w całym województwie.
Proszę o komentarze.

Mercedes
Mercedes

Tuczniki z niebieskiej wyjechały w cenie 3.8 kg przed obniżką. Chciałbym powiedzieć, że to świnie 100% zdrowe, przebadane, najpewniejsze. Może ktoś powie konsumentom GDZIE MOŻNA KUPIĆ TO TANIE MIĘSO. Może tv poinformuję o miejscach sprzedaży. Sezon grillowy trwa więc karkoweczka za pół ceny czemu nie. Kto za to odpowie. Chodzi o natychmiastowe działania,nie pisma czy videokonferencje lecz natychmiastowe decyzje ze strony władz. A tu my piszemy pisma, odp. brak czas leci świnie rosną a ktoś się z nas śmieje(świnie, byki,drób, mleko) Tylko nieliczne kraje UE szanują swoich żywicieli. Dlaczego? Dlatego, że już doświadczyły głodu. Kiedy? Znający trochę historii wiedzą. Żeby uwolnić strefę decyduje UE? Żenada. Urzędnicy pokażcie teraz jaka macie moc. Wszyscy wiemy że nam nie pomożecie, bo to było już na wschodzie kraju i ich z klasą do biliście. Teraz robicie to samo z nami.