Poznań: Skupy trzody chlewnej drastycznie obniżyły ceny z powodu ASF. Do 3 zł za kilogram!

Wprowadzenie niebieskiej strefy w powiatach poznańskim i szamotulskim z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF) natychmiast wykorzystali pośrednicy. I oferują rolnikom drastycznie niskie ceny za kilogram mięsa, wykorzystując ich trudną sytuację.

Jak podaje portal cenyrolnicze.pl, powodem jest fakt, że w 7 gminach objętych strefą nie ma żadnej ubojni. Hodowcy muszą więc wywozić świnie poza strefę – a to z kolei jest obwarowane wieloma obostrzeniami i nie każdy hodowca jest w stanie je spełnić.

Pole do popisu mają więc pośrednicy skupujący żywca, którym miejscowi lekarze weterynarii pozwalają sprzedawać świnie. W kilku rejonach stali się monopolistami, jeśli chodzi o trzodę chlewną. Tylko że, wykorzystując sytuację z ASF i ograniczeniami – proponują śmiesznie niskie ceny za kilogram żywca. Norma jest 4 zł za kilogram netto minus 3 proc. potrąceń, a przy wadze powyżej 138 kg nawet 3 zł za kilogram!

Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej „Polpig”, uważa, że sytuacja jest dramatyczna i że może to doprowadzić do paraliżu rynku, rezygnacji wielu hodowców z produkcji, a w konsekwencji – drastycznego spadku produkcji mięsa. Tego samego zdania są producenci zrzeszeni w konsorcjum Intagra, którzy wysłali pismo przedstawiające problem – łącznie z nazwami nieuczciwych pośredników – do ministra rolnictwa, wojewody wielkopolskiego oraz głównego lekarza weterynarii.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze