Wielkopolska: 79-latek przekazał oszczędności oszustom. Zadziałali metodą „na wypadek”

policja fot. Sławek Wąchała

20 tysięcy złotych przekazał 79-letni kaliszanin oszustom, którzy wmówili mu, że jego krewny spowodował wypadek i potrzebne są pieniądze na kaucję. „Mężczyzna myśląc, że pomaga bliskiej osobie, stracił wszystkie oszczędności” – poinformowali kaliscy policjanci.

Akcja oszustów miała typowy przebieg: 79-letni mieszkaniec Kalisza 30 września otrzymał telefon. Dzwoniąca osoba podała się za policjanta i poinformowała seniora, że jeden z członków jego rodziny był sprawcą wypadku drogowego, w wyniku którego obrażeń doznała kobieta w ciąży. Nieznajomy powiedział, że potrzebne są pieniądze na tzw. kaucję, żeby sprawca wypadku uniknął więzienia.

Starszy pan uwierzył oszustowi i przekazał ponad 20 tys. złotych obcemu mężczyźnie myśląc, że przekazuje je funkcjonariuszowi policji. Kiedy zorientował się, że padł ofiarą oszustwa – powiadomił policję.

„Kolejny raz apelujemy o zachowanie czujności w przypadku telefonów z nagłą prośbą o pieniądze” – przypominają kaliscy policjanci. – „Ważne jest, by odpowiednio zareagować na telefon od osoby podającej się za członka naszej rodziny, czy policjanta. Przede wszystkim musimy pamiętać, by nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy. Jeśli odbierzemy telefon z prośbą o pieniądze – zweryfikujmy go wśród członków rodziny. Upewnijmy się, czy ktoś z bliskich faktycznie potrzebuje naszej pomocy. O wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach należy pilnie poinformować policję!”.

Podziel się: