Teatr Wielki

Wielkopolska: 2,5 mln zł na kulturę od samorządu województwa

Aż 205 podmiotów otrzyma dofinansowanie do swojej działalności w niedawno rozstrzygniętym otwartym konkursie ofert zorganizowanym przez samorząd Wielkopolski. Na konkurs napłynęło aż 420 ofert.

Wsparcie otrzymało 205 podmiotów na łączną kwotę 2,5 mln zł.
– Podmioty działające w sferze kultury stanowią bardzo liczną i różnorodną grupę – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. – Wiele organizowanych przez nie przedsięwzięć w dużym stopniu uzależnionych jest od dotacji samorządów, szczególnie w obecnym, trudnym czasie. Sektor kultury wyjątkowo dotkliwie odczuł skutki trwającej od ponad roku pandemii.

Wśród dofinansowanych zadań znalazły się między innymi projekty z obszaru ochrony dziedzictwa kulturowego, upowszechniania czytelnictwa, wykorzystania nowych technologii, wydawnicze, a także inne wydarzenia, które zdążyły już na stałe wpisać się w kalendarz imprez kulturalnych naszego regionu.

Kwoty dofinansowania wahały się od kilku do ponad 30 tys. zł. Wśród organizacji, które otrzymały najwyższe dotacje znalazły się Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie „Antonin”, organizujące 40. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” Antonin 2021 (32 tys. zł), Fundacja Muzyczna Amadeus, realizująca interdyscyplinarny projekt „W 80 minut dookoła świata” (30 tys. zł), czy Stowarzyszenie „Jazz w muzeum” (25 tys. zł).

Warto dodać, że w tym roku w Wielkopolsce zaplanowano też ponad 20 inwestycji z obszaru kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, w tym modernizację sceny głównej Teatru Wielkiego w Poznaniu, czy otwarcie instytucji kultury związanej z Janem Henrykiem Dąbrowskim w Winnej Górze.

UMWW