Wielkopolska: 22 nowe placówki dla seniorów

Dwa Dzienne Domy Senior Plus i 20 Klubów Senior Plus – tyle nowych placówek w Wielkopolsce dostało dofinansowanie z rządowych programów społecznych, które wspierają działania dla osób starszych.

„Senior Plus” oraz „Aktywni Plus” to wiodące rządowe programy społeczne w tej dziedzinie. Celem programu „Senior Plus” jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. To dzięki niemu w 2020 roku w Wielkopolsce dofinansowane zostało utworzenie 22 nowych placówek (2 Dzienne Domy Senior Plus i 20 Klubów Senior Plus), w których do dyspozycji jest 615 nowych miejsc dla seniorów. Dotacja na realizację tych zadań wynosiła 2 986 066 zł.

Rządowe wsparcie w wysokości 2 848 720 zł dostało także 50 już funkcjonujących placówek, które zapewniają 1249 miejsc. W Wielkopolsce mamy 85 placówek Senior Plus, w których jest 2 278 miejsc dla seniorów. W latach 2017-2020 do Wielkopolski trafiło łącznie ponad 19 milionów złotych i dzięki niemu powstały kolejne placówki: najwięcej w powiecie ostrowskim, bo 7, ostrzeszowskim – 6 oraz gnieźnieńskim – 5.

– Jestem niezwykle dumna, że miałam możliwość odwiedzać Domy i Kluby Seniora – mówi wicewojewoda Aneta Niestrawska. – To niezwykłe, jak takie miejsce były i nadal są potrzebne. Sygnał od seniorów jest jednoznaczny – potrzebują tej interakcji, spotkań z drugim człowiekiem, twórczej aktywizacji i możliwości spędzania czasu z drugą osobą. Niestety w pandemii te spotkania są ograniczone, bo musimy naszych seniorów chronić szczególnie, dlatego tym bardziej zwracam się z apelem do samorządowców, aby składać wnioski i stwarzać, jak najwięcej takich miejsc.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg 26 lutego ogłosiła start kolejnej edycji programu. Jego budżet wynosi 60 milionów złotych, a o wsparcie mogą się ubiegać samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie w ramach dwóch modułów:
Moduł 1 – jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie i wyposażenie ośrodka wsparcia,
Moduł 2 – zapewnienie funkcjonowania już istniejących ośrodków wsparcia.

Oferty należy złożyć do 24 marca, do godziny 16.00. Wyniki konkursu zostaną podane nie później niż do 30 kwietnia 2021 roku. Ofertę należy wypełnić i złożyć w generatorze ofert, dostępnym na stronie – wszystkie szczegóły dostępne zarówno na stronie ministerstwa, jak i urzędu wojewódzkiego.

Wicewojewoda Aneta Niestrawska przypomniała również o trwającym konkursie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Samorząd Pro Familia 2021″. Celem konkursu jest docenianie prorodzinnych działań prowadzonych przez władze lokalne. Ma on także inspirować do podejmowania oddolnych inicjatyw na rzecz rodziny. Zgłoszenia do konkursu Samorząd Pro Familia 2021 można nadsyłać do 31 marca 2021 roku poprzez stronę internetową lub przesyłając na adres email. Ogłoszenie wyników nastąpi przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny.

– Z punktu widzenia administracji rządowej niezwykle ważne jest to, że te programy są dostępne dla wszystkich grup, zarówno dla rodzin, seniorów, jak i tych najmłodszych – podkreśliła wicewojewoda.

WUW

 

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze