Wielkopolska: 18-latek jest podejrzany o uszkodzenie prawie 40 budynków

graffiti fot. policja Trzcianka

Budynki mieszkalne, urzędy, sklepy, a nawet wiaty na wózki sklepowe – na prawie 40 obiektach w Trzciance od kilku tygodni pojawiały się namalowane farbą w sprayu tagi. Policja zatrzymała 18-latka, który jest o to podejrzany.

Trzcianeccy policjanci w ostatnim czasie wyjątkowo często otrzymywali sygnały o tym, że elewacje budynków mieszkalnych, bloków, urzędów oraz sklepów są niszczone tagami malowanymi czarną farbą w sprayu. Wandal nie oszczędzał również skrzynek elektrycznych, klatek schodowych oraz wiaty na wózki przy jednym z marketów.

Sprawą zajęli się trzcianeccy kryminalni.
– Policjanci szczegółowo analizowali wszystkie zebrane informacje – wyjaśnia Karolina Górzna-Kustra z zespołu prasowego czarnkowsko-trzcianeckeij policji. – Dobre rozpoznanie w środowisku przestępczym oraz skuteczne działania operacyjne pozwoliły na ustalenie im wandala, którym okazał się 18-letni mieszkaniec Trzcianki. W miniony piątek kryminalni zatrzymali graficiarza w miejscu zamieszkania. Trafił prosto do komisariatu, gdzie został przesłuchany i usłyszał zarzut uszkodzenia mienia. Młody mężczyzna przyznał się policjantom, że uszkodził wiele budynków i obiektów, lecz nie potrafił wskazać ich dokładnej ilości, jak również nie był w stanie racjonalnie wytłumaczyć swojego zachowania.

Aktualnie trwa ustalanie wszystkich uszkodzonych obiektów i szacowanie strat.
– Na ten moment szkody wycenia się na kilkanaście tysięcy złotych – mówi Karolina Górzna-Kustra. – Prokurator na wniosek mundurowych zastosował wobec 18-latka środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Zgodnie z kodeksem karnym wandal może trafić za kratki nawet na 5 lat. Niewykluczone, że 18-latek po decyzji sądu będzie musiał pokryć koszty usunięcia swoich zniszczeń.

Podziel się: