Wielkopolska: 14-latek znalazł prawdziwy skarb!

Stare Miasto Poznań fot. Sławek Wąchała

14-letni Kuba podczas badań prowadzonych w powiecie ostrowskim znalazł niezwykle rzadką srebrną monetę z XVII wieku wybitą w Antwerpii, o czym poinformowało Stowarzyszenie Poszukiwaczy Śladów Historii „Denar Kalisz”.

Jak wyjaśniają członkowie stowarzyszenia, badania były prowadzone na terenie dawnego poligonu, a celem były militaria, jakie spodziewali się tam znaleźć. Nigdy nie pomyśleliby, że znajdą znacznie starszy i cenniejszy skarb, a już na pewno nie marzył o tym 14-letni Kuba z Wrocławskiej Grupy Poszukiwawczej SWGP. To on znalazł niderlandzką monetę z XVII wieku z pomocą wykrywacza metalu.

Znaleziona moneta to patagon z 1616 roku wybity w Księstwie Brabancji w mennicy antwerpskiej z wybitymi imionami Alberta i Izabeli, czyli rządzących w latach 1598-1621 Albrechta VII Habsburga i Izabeli Klary Eugenii Habsburg.

Moneta jest malutka – waży zaledwie 6 gramów – więc Kuba miał naprawdę ogromne szczęście. Jak podaje portal kalisz.naszemiasto, moneta została już zbadana przez doktora Adama Kędzierskiego z komisji numizmatycznej PAN, więc jej wartość i autentyczność jest jak najbardziej potwierdzona. Dr Kędzierski przyznał, że nigdy nie udało mu się takiej znaleźć i że to wyjątkowa rzadkość w tym regionie.

Patagona po konserwacji będzie można oglądać w kaliskim muzeum, a naukowcy zapewne jeszcze długo będą się głowić nad tym, jak ta moneta zawędrowała do powiatu ostrowskiego. Chyba że Kuba natrafi na kolejne znaleziska, które wyjaśnią zagadkę…

Podziel się: