Wielkopolscy terytorialsi zapalili znicze na grobach weteranów walk o wolną Polskę

Terytorialsi na cmentarzach fot. 12WBOT

Przed świętem 1 listopada żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej uporządkowali i oznaczyli specjalnymi tabliczkami groby poległych za ojczyznę w Wielkopolsce.

Żołnierze z 12 WBOT każdego roku uczestniczą w akcji „Żołnierska pamięć”, która ma na celu ma na celu budowanie świadomości patriotycznej i historycznej oraz pielęgnowanie pamięci o poległych za ojczyznę. W ramach tej akcji terytorialsi co roku odwiedzają wielkopolskie i lubuskie cmentarze, na których spoczywają weterani walk o wolną Polskę i porządkują je, zapalając znicze i stawiając kwiaty.

W tym roku terytorialsi wspólnie ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej oraz IPN dodatkowo jeszcze pomagali oznakować specjalnymi tabliczkami miejsca spoczynku weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, a także wpisać je do ewidencji grobów.

– Każdego roku przyłączamy się do akcji „Żołnierska pamięć” – mówi kapral Marcin Mrówka z 12 WBOT. – To dla nas ważne, bo bohaterowie walk o Polskę oddali najcenniejszą rzecz za wolność – życie. Naszym obowiązkiem jest dbanie, by pamięć po nich pozostała.

W tym roku żołnierze odwiedzili m.in. Kwaterę Armii Krajowej na Junikowie, gdzie znajduje się ponad 300 grobów bohaterów, oddali także w ten sposób hołd gen. Stanisławowi Taczakowi, który jest patronem 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podziel się: