Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – co się jutro wydarzy?

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste”. 13 stycznia na ulice Poznania i całej Polski wyjdą tysiące wolontariuszy, będą odbywać się koncerty i licytacje.

Celem finału będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Jednym z haseł w tym roku jest „Gramy dla dzieci małych i bez focha”.

– Poznaniacy chętnie włączają się we wszelkie akcje charytatywne. Jestem przekonany, że także podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zarówno frekwencja, jak i hojność dopisze – mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

W całym Poznaniu kwestować będzie około 3 tysięcy wolontariuszy. Wszyscy, którzy posiadają identyfikator będą mogli tego dnia jeździć komunikacją miejską za darmo.

Jak co roku poznański finał WOŚP odbywać się będzie w Zamku i przed nim. W programie organizowanym wspólnie ze sztabem przy Politechnice Poznańskiej znalazły się m.in. koncerty, licytacje, stoiska służb mundurowych, punkt krwiodawstwa, animacje dla dzieci i całych rodzin oraz tradycyjne Światełko do nieba.

W Zamku i przed nim

Na pl. Adama Mickiewicza, od godz. 10 do 16, zaprezentują się m.in. Grupa Rekonstrukcji Cywilno-Militarnej Semper Fidelis, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Ochotnicza Straż Pożarna i Straż Miejska Miasta Poznania. Ustawiony też tam będzie dmuchany tor przeszkód, na którym każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił. W tym samych godzinach posłuchać będzie można także występu zespołów muzycznych: Mały Fragment Rzeczywistości, NailiaH, Eleanor Gray, SGM, Negativ i Arktyka.

Tradycyjnie w samo południe wystartuje bieg „Policz się z cukrzycą”. Trasa prowadzić będzie północną nitką ul. Św. Marcin, ale bieg nie będzie miał formy rywalizacji. Chodzi o zwrócenie uwagi na poważną chorobę, jaką jest cukrzyca.

Po biegu, ok godz. 13, również na północnej nitce ul. Św. Marcin, będzie można obejrzeć pokaz klasycznych samochodów, w tym oczywiście nieśmiertelnych maluchów, czyli fiatów 126p.

O godz. 16:15 przed Zamkiem rozpoczną się koncerty. Wystąpią zespoły: Rock Imagination, Gra Sów i Krambabula. Gwiazdą wieczoru, która pojawi się na scenie o godz. 19:15 będzie Łona i Webber. Ten szczeciński duet prezentuje niebanalny styl, pełen inteligentnego humoru, słownych gier i zręcznych puent.

Na godz. 20 zaplanowano Światełko do nieba. W tym roku nie będzie pokazu fajerwerków. Organizatorzy przygotowali zimne ognie, które będą rozdawane i zapalone przed Zamkiem.

Przez cały dzień, od godz. 10 do 20, w Sali Wielkiej CK Zamek ludzie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie czekać na chętnych chcących oddać krew. W zeszłym roku zgłosiło aż 268 osób i udało się zgromadzić 120 litrów krwi.

Licytacje

Od godziny 16 do 20 w Sali Wystaw na piętrze, gdzie mieści się Sala Wielka odbędą się licytacje. Wylicytować będzie można między innymi specjalny medal pokryty 24-karatowym złotem, który otrzymało ponad 20 tysięcy biegaczy podczas poznańskiego Biegu Niepodległości.

Nie zabrakło również przedmiotów związanych z miastem, jak: specjalna edycja gry „Monopoly Poznań”, koszulki „Wolne Miasto Poznań”, czy okolicznościowe złote karty PEKA.

To tylko część z kilkudziesięciu przedmiotów, które będą licytowane na Zamku. Kulminacyjnym punktem, po Światełku do nieba, będzie licytacja złotych Serduszek przekazanych przez Policję. Co roku wykonywane jest nowe, specjalnie na każdy finał. Tradycją stało się już jednak, że ponownie licytowane są serduszka z lat poprzednich. Wraca więc Złote Serduszko z roku 2016, które w zeszłym roku uzyskało 17100 zł.

Nie tylko pod Zamkiem

Już w sobotę, około godziny 14, odbędzie się tradycyjne wielkie wiosłowanie dla WOŚP w Galerii Malta. Kilometry na ergometrach wioślarskich będzie mógł nabijać każdy. Odbędzie się też wyścig specjalny, czyli sztafeta vip-ów, w której weźmie udział prezydent Jacek Jaśkowiak.

W dniu finału, od godz. 10, Jacek Jaśkowiak wraz ze swoimi zastępcami weźmie udział w „kręceniu kilometrów” na specjalnie na tę okazję przygotowanych rowerach stacjonarnych w galerii King Cross Marcelin. Każdy przejechany przez nich kilometr zamieni się w złotówkę przekazaną na fundację WOŚP-u.

W tym centrum handlowym mieścić się będzie osobny sztab WOŚP – Ławica. W programie m.in. koncerty i różnego rodzaju warsztaty, a także badania, które będzie można wykonać w strefie sportowej. Swoje eksponaty zaprezentują wielbiciele retro motorów, którzy własnoręcznie złożoną WSK przekażą na licytację. Na 20.30 zaplanowano pokaz ratownictwa wypadkowego. Niedaleko, bo nad jeziorem Rusałka, o godz. 11 odbędzie się morsowanie.

Więcej na temat tegorocznych poznańskich finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można znaleźć na stronach: http://ckzamek.pl/podstrony/4082-27-wosp/ oraz http://wosp.put.poznan.pl/

Autor: UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: