Wielichowo: „Kariatydy” Doroty Janickiej w Galerii Magiel

Kariatydy w Galerii Magiel fot. Dora Janicka Illustration
Dorota Dora Janicka, znakomita poznańska artystka i ilustratorka, zaprezentowała swoje prace w Galerii Magiel w Wielichowie. Wystawa nosi tytuł „Kariatydy”.

Prace powstawały przez kilka miesięcy i są portretami kobiet. Dlatego „Kariatydy”, bo każda ze sportretowanych jest dla autorki symbolem siły i wytrwałości, czyli właśnie współczesną Kariatydą.

Prace są portretami zaangażowanymi, zaczęły powstawać podczas Strajku Kobiet, bo to właśnie tam było najwięcej takich kobiet, które głośno mówiły o ważnych dla kobiety sprawach, chcąc zrzucić ten dziewiętnastowieczny gorset, w który znów usiłuje się wtłoczyć kobiety. To zainspriowało artystkę, bo – jak powiedziała portalowi myregion.pl – w niej też jest ten bunt przeciwko obecnej sytuacji społeczno – politycznej w Polsce. Bunt przeciwko temu, że znów kobiety muszą walczyć o podstawowe prawa, jak dziewiętnastowieczne feministki – mimo że wiek mamy XXI.

Dorota Janicka jest przekonana, że nadchodzi czas kobiet. Ona sama wierzy w kobiecą siłę i moc i chciałaby, żeby każda kobieta, oglądając te portrety, czerpała z nich siłę i poczuła, że sama też jest Kariatydą.

Ona doskonale wie, jaki ciężar niosą te wszystkie kobiety: sama jest prywatnie matką, żoną, kurą domową i feministką – te dwa ostatnie pojęcia według niej wcale się nie wykluczają. I trzyma kciuki za wszystkie kobiety, które staną do walki o podstawowe prawa.

Dorota Dora Janicka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i stypendystką Ministra Kultury i Sztuki z 2002. Jej prace od 17 lat można podziwiać na łamach „Twojego Stylu”, „Pani”, „Polityki” czy „Newsweeka”.

Galeria Sztuki Współczesnej Magiel mieści się w Wielichowie w powiecie grodziskim przy ulicy Farnej 2a, a jej kuratorem jest Dawid Szafrański. Galeria postawiła sobie ambitne zadanie propagowania współczesnej rzeźby, rysunku, malarstwa i multimediów, ale także promowania artystów związanych z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu oraz twórców regionalnych, działających amatorsko.