Więcej pieniędzy na wymianę “kopciucha”. I coraz mniej czasu!

smog fot. UM Poznań

Chętni na dofinansowanie wymiany starych pieców mają czas jeszcze do 31 lipca na złożenie wniosków w programie Kawka Bis. I warto to zrobić, bo to ostatni dzwonek na dostanie naprawdę dużego dofinansowania – i uniknięcia dużej kary, gdy w 2024 zacznie obowiązywać zakaz używania “kopciuchów”.

Jak przypomina Urząd Miasta Poznania, pulę środków na dofinansowane do wymiany pieców zwiększono o 1,5 mln zł, do 11,5 mln zł. Od 2 stycznia, odkąd można było składać wnioski, złożono ich 507 na kwotę około 10 mln zł, a do tej pory Wydział Klimatu i Środowiska UMP przygotował 411 umów na kwotę 8 mln zł.

Miejscy urzędnicy radzą, by szybko złożyć dokumenty, ponieważ w 2023 i 2024 roku można dostać największe dofinansowanie. No i to także ostatni termin, by zdążyć z wymianą pieca przed 1 stycznia 2024 roku, kiedy w życie wejdą nowe przepisy i korzystanie z “kopciuchów” będzie groziło karą.
“Do końca 2023 r. należy wymienić wszystkie kotły pozaklasowe, do końca 2025 r. trzeba zastąpić piece kaflowe lub typu koza, (tzw. miejscowe ogrzewacze pomieszczeń)” – przypomina miasto. – “A do końca 2027 r. – kotły spełniające wymogi klasy 3 i 4”.

Uzyskać można nawet 100 proc. dofinansowania kosztów wymiany “kopciucha”. Limity wysokości zwrotu kosztów wynoszą odpowiednio: 12 000 zł w przypadku podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zmiany na ogrzewanie elektryczne, 15 000 zł w przypadku zmiany na ogrzewanie gazowe, 25 000 zł w przypadku montażu ogrzewania elektrycznego i paneli fotowoltaicznych – ale nie więcej niż 300 zł/m kw. ogrzewanej powierzchni, 30 000 zł na wymianę pieca na pompę ciepła (typ: powietrze-woda lub gruntowa, nie więcej niż 300 zł/m kw. ogrzewanej powierzchni), 40 000 zł na wymianę pieca na pompę ciepła (typ: powietrze-woda lub gruntowa) i panele fotowoltaiczne – nie więcej niż 400 zł/m kw. ogrzewanej powierzchni.

Wnioski można składać do 31 lipca. Dokumenty rozpatrywane będą według kolejności zgłoszeń. Bezzwrotna dotacja przysługuje wszystkim mieszkańcom Poznania, którzy nadal mają w domach stare piece, nie tylko osobom prywatnym, ale także wspólnotom mieszkaniowym, przedsiębiorcom, osobom prawnym, a także jednostkom sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi. Należy jednak pamiętać, że złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z udzieleniem dotacji.

Wnioski o dofinansowanie można składać za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP), w formie papierowej – w siedzibie Wydziału Klimatu i Środowiska przy ul. Gronowej 22a, 61-655 Poznań (w godzinach pracy urzędu) oraz listownie (kierując dokumenty na wskazany adres) – datą złożenia wniosku jest data jego wpływu do Urzędu Miasta Poznania, nie data stempla pocztowego.

Podziel się: