Sprawdzanie zgód TCF
poniedziałek, 6 maja, 2024

Warkocz Magdaleny, piosenki Anny Jantar i muzyka z całego świata. Na co warto się wybrać w Poznaniu w dniach 21-23 lipca?

To będzie wyjątkowo międzynarodowy weekend: amerykański trunadur Rodney Branigan, młoda muzyka islandzka i polsko-ukraiński duet Tanok. A dla miłośników swojskich klimatów – festyn Warkocz Magdaleny i Poznańskie Muzykalia z utworami Anny Jantar.

Spis treści

Piątek, 21 lipca

Spotkanie wokół książki “Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” Jonasa Jonassona
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, Poznań
21 lipca @ 18:00

W lipcu Biblioteka Raczyńskich zaprasza na spotkanie w Filii Sztuki, aby wyruszyć do Szwecji wraz z powieścią “Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” Jonasa Jonassona.

RODNEY BRANIGAN (USA) – Solo Na Szelągu vol. 53
Ogród Szeląg, Poznań
21 lipca @ 20:00

Americana Folk Roots z wirtuozerską prezentacją oraz domieszką czystej komedii. Styl Rodneya, trubadura urodzonego w Teksasie, określany jest jako “Full Contact Folk Music”. Jego śmiała, przełamująca granice gra na gitarze, która przyniosła mu tytuł “Człowieka Dwóch Gitar”, doprowadziła do zaproszeń na występy w Ameryce, Indiach, Afryce i Europie. Na Glastonbury występował na scenie Acoustic, największej zadaszonej scenie na tym festiwalu.

Psychodelic Mayhem i Cybernetic Spin
Dom Tramwajarza, Pan Gar, ul. Słowackiego 19/21, Poznań
21 lipca @ 20:00

Psychedelic Mayhem to trio wykonujące muzykę autorską i improwizowaną z gatunku freak rock. W skład grupy wchodzi Maja Okamgnienie (syntezator, głos), Adam Majdecki-Janicki (gitara, głos), i Leszek Garstka (perkusjonalia). Cybernetic Spin to audiopoetycki projekt założony w 2018 roku jako kwartet: Krzysztof Han (gitara), Karol Firmanty (elektronika), Adam J. Kaufmann (gitara basowa), Roman Bromboszcz (elektronika). W wyniku przetasowań grupa przyjęła nowego członka Marcina Ostrychacza (elektronika) i wraz z Kaufmannem i Bromboszczem ukonstytuowała się jako trio. W ich muzyce można usłyszeć elektronikę, fusion, industrial, ambient, techno, kosmische musik, krautrock czy urban roll.

Sobota, 22 lipca

Weekend z Roślinami Owadożernymi
Palmiarnia Poznańska, ul. Matejki 18, Poznań
22 lipca -23 lipca @ 9:00-17:00

Podczas weekendu Pawilonie III Palmiarni zaprezentowane zostaną rośliny kolekcjonerskie p. Przemysława Błażeja: kapturnice, rosiczki, muchołówki jak i wiele innych. Na zwiedzających czekać będą także ciekawe pokazy. Wejście w cenie biletu do Palmiarni.

Zwiedzanie z przewodnikiem. Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII
Oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, ul. Polska, Poznań
22 lipca @ 11:00

Fort VII to pierwszy obóz koncentracyjny utworzony przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich w październiku 1939 roku. Podczas sobotnich spotkań pracownicy Muzeum przybliżą sylwetki wybranych więźniów Fortu VII i ich życiorysy. Każde oprowadzanie będzie poświęcone innej osobie, między innymi Stefanowi Balickiemu czy Adolfowi Bnińskiemu.

Spotkanie z Joanną Krzyżanek: Kot Papla, czyli znikające babeczki
Biblioteka Raczyńskich, Filia Sztuki, sala 5, pl. Wolności 19, Poznań
22 lipca @ 12:00

Podczas spotkania z pisarką Joanną Krzyżanek będzie można wspólnie poczytać i poznać historię kota oraz tajemnicę znikających babeczek. Uczestnicy zjedzą też po kawałeczku babeczki i wykonają koty z szarego papieru i pasteli.

Koncert duetu TANŌK (Tanok)
Dom Tramwajarza, Pan Gar, ul. Słowackiego 19/21, Poznań
22 lipca @ 20:00

TANŌK – to duet dwóch dziewczyn z Polski i Ukrainy, Kateryny Ziabliuk i Natalii Kordiak, które z dwóch różnych tradycji, słowiańskiego rytuału i free jazzu, kształtują spójną muzyczną opowieść. Słowo “tanok” z ukraińskiego oznacza taniec grupowy, który się tańczyło zazwyczaj wiosną, by zawołać odrodzoną moc natury. W Pan Garze do dziewczyn gościnnie dołączy poznański saksofonista Krzysztof Kuśmierek.

Icelandic Summer
Pawilon – Nowa Gazownia Stary Rynek 6, Poznań
22 lipca @ 20:00

Młoda, eksperymentalna muzyka elektroniczna z Reykjaviku: sideproject, Flaaryr, Xiupill, Pellegrina i Final Boss Type Zero.
Szczegóły tutaj

Moje piosenki o miłości
Ogród Szeląg, Poznań
22 lipca @ 20:00

Tomek YomaY Kapitańczyk pisze piosenki, które rzadko pozostawiają słuchacza obojętnym. Pisze o kobietach, które są i których już nie ma w jego życiu, o skomplikowanych relacjach ludzkich i o tych mniej skomplikowanych. W 2020 roku wydał swoją pierwszą solową płytę “Ślad, moje piosenki o miłości”.

Niedziela, 23 lipca

NAJWIĘKSZE śniadanie na trawie po Jodze przy Fontanie
park im. Adama Mickiewicza, przy fontannie, Poznań
23 lipca @ 10:35

Układamy maty w wielkie koło w Parku im. Adama Mickiewicza i porannie biesiadujemy – śniadanie należy przynieść własne, ale można przynieść więcej i podzielić się z innymi, aby popróbować różnych wariantów naszych śniadań. Kawę ze zniżką na hasło “Joga przy Fontannie” można kupić po sąsiedzku w Bike Cake, a do śniadania można dołączyć również bez wcześniejszej praktyki jogi.

Spektakl: Temenos | Kolektyw LEDA
Polski Teatr Tańca, ul. Taczaka 8, Poznań
23 lipca @ 11:00, 14:00, 17:00

Celebracja nowej przestrzeni budynku głównej siedziby Polskiego Teatru Tańca. Eksploracja, warsztat mający na celu artykulację obszarów wejścia, części zewnętrznej/patio, schodów, sceny, sposób na zaprezentowanie krótkich historii rozwijających różne tematy w ramach projektu site-specific.

Festyn “Warkocz Magdaleny”
Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta, plac Kolegiacki 17, Poznań
23 lipca @ 12:30

Tradycyjny festyn, zorganizowany z okazji święta współpatronki kościoła farnego, rozpocznie się o godz. 12.30 uroczystą mszą św. odpustową z towarzyszeniem Kórnickiej Orkiestry Dętej w intencji parafian i przyjaciół fary w bazylice farnej.

Program Festynu Farnego Warkocz Magdaleny:
12.30 – Odpustowa msza święta w intencji Parafian i Przyjaciół Fary celebrowana przez ks. Grzegorza Zbączyniaka – proboszcza parafii Wszystkich Świętych w Kórniku z towarzyszeniem Kórnickiej Orkiestry Dętej
13.30 – Przejście na Plac Kolegiacki z towarzyszeniem Orkiestry z Kórnika
Otwarcie festynu przez proboszcza Fary – ks. kanonika Mateusza Misiaka oraz Prezesa Zarządu TPPF Karola Pawlickiego
14.10 – Prezentacja Miasta i Gminy Kórnik
14:10 przemówienie Burmistrza Pana Przemysława Pacholskiego 14:15 występ zespołu senioralnego Magnolie 14:25 występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej Władysie – grupa dziecięca 14:30 występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej Władysie – grupa dorosła
14:45 występ Kórnickiego Chóru Żeńskiego KOK
15:10 występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej Władysie – grupa studencka 15:20 występ zespołu senioralnego Senioritki
15:40 koncert Kórnickiej Orkiestry Dętej
16 – Smaki FaraWay / konkurs
16.30 – Młodzi do Lizbony
17.00 – Finał konkursu na najdłuższy warkocz. Zgłoszenia możliwe między godz. 14.00 a 16.00
kategorie:
I – dla dziewcząt do 5 roku życia,
II – dla dziewcząt do 10 roku życia,
III – dla dziewcząt do 15 roku życia, IV – dla Pań do lat 100
Konkurs pod nadzorem Cechu Rzemiosł Różnych oraz Okręgowego Urzędu Miar.
17.20 – ogłoszenie wyników turnieju gry i zabawy retro oraz gry staro-miejskiej
17.40 – Piosenka o Poznaniu
18.30 – zakończenie

Poznańskie Muzykalia z utworami Anny Jantar
Muszla Koncertowa, park Wilsona
23 lipca @ 18:00

Poznańskie Muzykalia powracają! Już 23 lipca o godz. 18:00 park Wilsona wypełnią dźwięki utworów Anny Jantar. Będzie okazja usłyszeć takie przeboje jak “Nic nie może wiecznie trwać”, “Radość najpiękniejszych lat”, czy “Tyle słońca w całym mieście”. Wszystko to w niepowtarzalnych wykonaniach i z towarzyszeniem zespołu złożonego ze studentów i absolwentów Akademii Muzycznej.

Koncert zespołu Antara z gościnnym udziałem Imrana Khana
Dom Tramwajarza, Pan Gar, ul. Słowackiego 19/21, Poznań
23 lipca @ 20:00

Poznański zespół ANTARA wystąpi z towarzyszeniem indyjskiej gwiazdy, Imrana Khana, grającego na tabli, tradycyjnym indyjskim instrumencie.

Źródło: mat. pras.
Strona głównaKulturaWarkocz Magdaleny, piosenki Anny Jantar i muzyka z całego świata. Na co...