Wapno: Wójt podjął decyzję o zamknięciu przedszkola

przedszkole fot. Gmina Wapno
Wójt Maciej Kędzierski tłumaczy to względami bezpieczeństwa: przedszkole znajduje sie niedaleko zapadliska, a badania wykazały, że puste przestrzenie są także pod samym przedszkolem.

Pod koniec lutego w Wapnie w powiecie wągrowieckim zapadła się ziemia – zapadlisko powstało na miejscu dawnej kopalni soli, która kiedyś znajdowała się w tej miejscowości. Na szczęście do zapadnięcia ziemi doszło w miejscu niezamieszkałym.

Jednak niedaleko od zapadliska znajduje się przedszkole, pod którym także wykryto puste przestrzenie. Dlatego wójt podjął decyzję o zamknięciu przedszkola – ze względów bezpieczeństwa. Placówka będzie na pewno zamknięta do końca tygodnia, a co dalej – będzie zależało od wyników badań naukowców z Państwowego Instytutu Geologicznego, którzy pracują na zapadlisku.

Na razie niewiele wiadomo o przyczynach powstania zapadliska. Nie wiadomo nawet, jaka jest jego głębokość, bo jest zalane wodą. Z doświadczeń naukowcy wiedzą, że zapadliska mogą mieć głębokość nawet kilkudziesięciu metrów. Na razie nie można tego sprawdzić, bo cały teren jest zagrożony osunięciami gruntu.

 

Podziel się:

Ostatnio dodane: