Walka z wykluczeniem menstruacyjnym w kolejnej poznańskiej uczelni

różowa skrzyneczka fot. UPP

W kilku toaletach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pojawiły się Różowe Skrzyneczki – czyli skrzyneczki z wyposażeniem menstruacyjnym dla potrzebujących kobiet. O wyposażenie skrzyneczek w podpaski i tampony zadbały same studentki. 

Przypomnijmy, że Różowe Skrzyneczki to efekt działalności fundacji „Różowa Skrzyneczka”, która walczy z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym, zabiega także o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji. Po to właśnie w toaletach, ale nie tylko tam, są wieszane różowe skrzyneczki – by potrzebujące kobiety mogły skorzystać ze znajdujących się tam darmowych podpasek i tamponów, gdy tego potrzebują – i wszędzie tam, gdzie tego potrzebują.

Pomysł montażu skrzyneczek podchwytują różne jednostki i instytucje – od urzędów gmin poprzez lokale gastronomiczne po szkoły i uczelnie wyższe. Teraz Różowe Skrzyneczki można znaleźć od kilku dni w toaletach Collegium Maximum, WLTD i Biocentrum, o czym poinformowało Centrum Wsparcia i Rozwoju UPP.
„Z uzupełnianiem zostałyśmy wyprzedzone – studentki zadbały o to szybciej niż my same. Dziękujemy serdecznie!” – poinformowało CWiR UPP na swoim profilu na Facebooku. – „W Centrum Wsparcia i Rozwoju świadome jesteśmy, że sytuacje są różne – czasami się zapomni, czasami coś nas zaskoczy, czasami mamy trudniejszy miesiąc – nieważne! Z naszym wsparciem, te sytuacje będą dla Was łatwiejsze. Dziś wypełniłyśmy skrzyneczki po brzegi, więc jeśli możecie – zostawcie coś od siebie, a jeśli potrzebujecie – nie krępujcie się, weźcie! Wkrótce skrzyneczki pojawią się też w innych lokalizacjach. Wypatrujcie różowych oznakowań”.

Podziel się:

Ostatnio dodane: