Walka z koronawirusem – rusza wolontariat ozdrowieńców

koronawirus - ewakuacja Domu Kombatanta fot. DWOT
W ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów swoją działalność rozpoczną też ozdrowieńcy. Dzięki temu, że już przechorowali covid-19, mogą bezpiecznie pomagać starszym Polakom.

– Dlatego z inicjatywy pana prezydenta Andrzeja Dudy zdecydowaliśmy się na rozszerzenie SKWS o tzw. wolontariat ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, mogą bezpiecznie pomagać np. mieszkańcom domów pomocy społecznej – mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów koordynowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej to przede wszystkim dedykowana infolinia (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze mogą zgłosić zapotrzebowanie na pomoc – np. w zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu psa, a ostatnio także w załatwieniu różnych spraw online. Zapotrzebowanie na wsparcie zgłosiło już 15 tys. seniorów.

Z kolei ci, którzy chcą włączyć się w działania SKWS, mogą się zgłosić za pomocą strony internetowej www.wspierajseniora.pl. Można to też zrobić osobiście zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy społecznej. Chęć niesienia pomocy zadeklarowało już ponad 10 tys. wolontariuszy, a także ponad 150 organizacji młodzieżowych.

Jak można pomóc? Osoba chętna do świadczenia wolontariatu w konkretnym domu pomocy społecznej wypełnia formularz zgłoszeniowy na stronie www.wspierajseniora.pl, który jest przekazywany systemem CAS do danego domu pomocy społecznej.

WUW, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: