Wakacje z WOT. Rozpoczęło się szkolenie kolejnych ochotników w Wielkopolsce (ZDJĘCIA)

szkolenie WOT fot. 12 WBOT

Ponad 120 ochotników zgłosiło się na szkolenie podstawowe Wojsk Obrony Terytorialnej do koszar w Lesznie. Szkolenie odbywa się w ramach “Wakacji z WOT” i jest przeznaczone głównie dla uczniów i studentów, którzy teraz mają wolne.

Jeden z pięciu batalionów 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej stacjonuje właśnie w Lesznie i to tutaj rekruci spędzą najbliższych 16 dni. Na początku pobrali pełne wyposażenie niezbędne do odbycia szkolenia podstawowego, a instruktorzy i dowódcy przez dwa tygodnie będą uczyć ich podstaw rzemiosła wojskowego.

Czego nauczą się przyszli terytorialsi w tym czasie? Poznają elementarne zagadnienia z zakresu taktyki, pierwszej pomocy medycznej na polu walki, bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią, a także podstawy topografii, która jest niezbędna w codzienności wojskowej. Dowódcy sprawdzą też ich kondycję – szkolenie rozpocznie się od sprawdzianu z wychowania fizycznego 19 sierpnia.

– Od tej chwili przyszli terytorialsi muszą nastawić się na codzienny, kilkunastogodzinny trening wojskowy – wyjaśnia por. Anna Jasińska-Pawlikowska z biura prasowego 12WBOT. – Każdy dzień będzie zaczynał się pobudką o 5.30, porannym rozruchem fizycznym, śniadaniem i wymarszem na zajęcia. Od tego momentu kandydaci na terytorialsów będą musieli stawić czoła własnym słabościom i nauczyć się funkcjonowania i pracy w ramach sekcji lekkiej piechoty. Projekt “Wakacje z WOT” to wyjście naprzeciw potrzebom pełnoletnich uczniów czy studentów, którzy aktualnie mają przerwę w nauce. To standardowe szkolenie, jakie prowadzą WOT, a nie letni wypoczynek. Na zakończenie szkolenia, ochotnicy będą musieli zdać egzamin z pętli taktycznej, który pozwoli zweryfikować, czy kandydaci przyswoili wiedzę.

Jak podkreśla porucznik Jasińska-Pawlikowska, “szesnastka” to dopiero wstęp do dalszego szkolenia – po złożeniu przysięgi, co nastąpi 2 września w Lesznie, terytorialsi będą kształcić się jeszcze 3 lata, zanim będzie można powiedzieć, że osiągnęli gotowość bojową.

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy 2500 żołnierzy, a ich stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo wielkopolskie oraz lubuskie. 12WBOT liczy obecnie pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): 122 blp w Dolaszewie, 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie, 151 blp w Skwierzynie oraz 152 blp w Krośnie Odrzańskim.

Źródło: 12WBOT

Podziel się: