W Wielkopolsce będzie kolejna obwodnica. I to tuż pod Poznaniem

Michał Zieliński fot. WUW

Większe bezpieczeństwo i lepsze warunki przejazdu między Poznaniem, Grodziskiem Wielkopolskim i Wolsztynem. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wydał decyzję o zezwoleniu na realizację budowy obwodnicy miejscowości Strykowo w ciągu drogi krajowej nr 32.

Obecnie intensywny ruch drogowy DK32 odbywa się przez miasto, co nie tylko powoduje powstanie wąskiego gardła i zmniejszenie przepustowości drogi, ale też nie jest zbyt bezpieczne. Poprowadzenie ruchu poprzez nowo wybudowaną obwodnicę w ciągu drogi krajowej nr 32 pozwoli rozwiązać te dwa problemy: wąskie gardło zniknie, skoro nie będzie przejazdu przez miasto, tak samo jak problem z bezpieczeństwem. Inwestycja poprawi również warunki przejazdu między Poznaniem, Grodziskiem Wielkopolskim i Wolsztynem.

– Budowa obwodnicy Strykowa jest kluczowa z perspektywy stworzenia tranzytowego układu dróg w całym kraju – podkreśla wojewoda Michał Zieliński. – Sam ruch tranzytowy jest uciążliwy dla mieszkańców, powodując wiele wypadków, hałasu, spalin i wibracji. Jego wyprowadzenie z obszarów miejskich poprzez budowę obwodnicy ma na celu uspokojenie ruchu drogowego i podniesienie komfortu życia mieszkańców, a także zwiększenie ich bezpieczeństwa.

Inwestycja obejmuje wykonanie około trzykilometrowego nowego odcinka drogi, rond i dwóch wiaduktów nad linią kolejową nr 357 Powodowo-Luboń k. Poznania, a także dodatkowych jezdni, ścieżek pieszo-rowerowych, zjazdów oraz innych urządzeń wyposażenia drogi. Wydanie przez wojewodę decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności sprawia, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad od razu rozpocznie prace budowlane.

Inwestycja o wartości ponad 65 mln zł zostanie zrealizowana w ramach programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 i jest jedną z ośmiu obwodnic, które powstaną w Wielkopolsce.

Podziel się:

Ostatnio dodane: