Reklama

W Warszawie uczczono Powstanie Wielkopolskie

Uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego, wielkopolskiej delegacji i harcerzy. To był główny punkt obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Warszawie.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji powstańców, odprawiona w samo południe w Bazylice Archikatedralnej. Po mszy marszałek Marek Wożniak, Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, oraz towarzyszące im osoby udali się na Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożyli kwiaty w hołdzie powstańcom.

Marszałek Marek Woźniak podkreślił dumę i szacunek, jakie czuje, składając w tym miejscu hołd ojcom naszej wolności.
“Czynimy tak co roku przypominając, że przed wiekiem do walki stanęli solidarnie Wielkopolanie wszystkich stanów” – napisał marszałek. – “Kilkudziesięcioletnia praca wielkopolskich organiczników pozwoliła dokonać rzeczy wydawałoby się niemożliwej. Pod pruskim zaborem powstało polskie społeczeństwo – solidarne, wspierające się i mające świadomość wspólnych celów. Społeczeństwo, które nigdy nie zwątpiło, nigdy nie zarzuciło myśli o niepodległości. Chwała Im za to!”.

Uroczystości w Warszawie zakończył pokaz filmów o Powstaniu Wielkopolskim, który odbył się w Domu Spotkań z Historią oraz prezentacja portalu Instytutu Pamięci Narodowej poświęconego Powstaniu Wielkopolskiemu.

UMWW, UMP, el, fot. UMWW, UMP

data-matched-content-rows-num="8,4" data-matched-content-columns-num="1,4" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked"

Dodaj komentarz

avatar