Wiadomości z Poznania i powiatu poznańskiego

W Poznaniu rusza obowiązkowa deratyzacja. Do kiedy potrwa?

Opublikowo przez:
Anna Wierzbicka

Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, przenoszonych przez szczury i myszy – taki jest cel obowiązkowej deratyzacji, która rozpocznie się w Poznaniu 1 kwietnia i potrwa do końca miesiąca.

Reklama

Rozpoczęcie deratyzacji oznacza, że właściciele i zarządcy nieruchomości na terenie miasta muszą wyłożyć specjalistyczne preparaty do zwalczania gryzoni, a strażnicy miejscy i inspektorzy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej będą kontrolować, czy to zrobiły. Obowiązek ten dotyczy głównie budynków zabudowy wielolokalowej, punktów gastronomicznych, obiektów handlowych branży spożywczej, targowisk, szpitali, hoteli, placówek oświatowych, żłobków, domów pomocy społecznej i wszystkich tych obiektów, w których prowadzi się zbiorowe żywienie albo działalność w zakresie zbierania czy też przetwarzania odpadów.

“Zarządcy i administratorzy wymienionych nieruchomości są zobowiązani do rozłożenia trutki już w dniu rozpoczęcia akcji, czyli 1 kwietnia” – informuje Urząd Miasta Poznania. – “Podczas całego miesiąca należy regularnie monitorować jej ilość w wyłożonych pojemnikach. Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem samej deratyzacji dokonać niezbędnych napraw otworów i szczelin, którymi gryzonie mogą się przemieszczać. W pobliżu trutek należy umieścić napisy ostrzegawcze. Ponadto w okresie wyłożenia trucizny należy szczególnie zwrócić uwagę na zachowanie dzieci i zwierząt domowych, aby nie miały kontaktu z wyłożoną substancją. Profesjonalnie prowadzona deratyzacja wyklucza całkowicie metodę wykładania preparatu na tackach ze względu na duże ryzyko kontaktu z nim osób postronnych i czworonogów. Zarządca nieruchomości ma także obowiązek usuwać padłe szczury”.

Reklama

W czasie deratyzacji także właściciele zwierząt domowych powinni zwrócić uwagę podczas spacerów, by ich pupil nie zjadł ani trutki – ani padłego gryzonia, który może stanowić dla niego źródło wtórnego zatrucia.

W Poznaniu deratyzacja prowadzona jest dwa razy w roku, by ograniczyć populację gryzoni, głównie szczurów, w mieście. Jednak jeśli właściciele i zarządcy posesji zauważą szczury na swoim terenie poza tym terminie, to mają obowiązek przeprowadzenia deratyzacji na bieżąco.

Reklama

Wydział Gospodarki Komunalnej UMP, który koordynuje całą akcję, przygotował także poradnik deratyzacyjny, zawierający praktyczne wskazówki skutecznego prowadzenia deratyzacji. Można go pobrać ze strony internetowej wydziału.

Reklama
Podziel się:
Opublikowo przez:
Anna Wierzbicka