Solidarni z Ukrainą fot. S. Wąchała

W Poznaniu powstanie skwer im. Bohaterskich Obrońców Ukrainy? „Okażmy swoją solidarność narodowi ukraińskiemu”

Poznańskie organizacje pozarządowe współpracujące w ramach Cyryl Club, między innymi Instytut Poznański i Projekt Poznań, zorganizowały zbiórkę podpisów pod petycją o utworzenie w Poznaniu Skweru im. Bohaterskich Obrońców Ukrainy.

Zdaniem pomysłodawców powstanie takiego skweru byłoby widomym dowodem poznańskiej solidarności z narodem ukraińskim, stworzyłoby także miejsce, w którym, jak piszą pomysłodawcy, „ukraińska społeczność mieszkająca w Polsce mogłaby spotykać się na wspólnym czuwaniu i modlitwie, a także oddać hołd swoim rodakom, którzy oddali życie za wolną Ukrainę, za wolny świat”.

Działacze organizacji „wyrażają solidarność z Ukrainą zmagającą się z nieuzasadnioną agresją Federacji Rosyjskiej, która pogwałciła wszelkie normy prawa międzynarodowego”. I by mocniej tę solidarność zaakcentować – postanowili zainicjować ogólnopolską zbiórkę podpisów pod projektem utworzenia w Poznaniu Skweru im. Bohaterskich Obrońców Ukrainy.

„Aby złożyć podpis, wystarczy podać imię i nazwisko, miasto oraz e-mail. Podpis może złożyć każda osoba, niezależnie od swojej narodowości czy miejsca zamieszkania. Podpis można także złożyć osobiście w Cyryl Club – Wielkopolskim Klubie Dyskusyjnym (Młyńska 14, Poznań) codziennie w godz. 15:00-19:00, gdzie również trwa zbiórka darów na rzecz uchodźców z Ukrainy” – informują pomysłodawcy. – „Zbiórka podpisów będzie trwała do piątku 4 marca 2022 roku. Podpisy zostaną przekazane do Rady Miasta Poznania z wnioskiem o natychmiastowe rozpatrzenie. Okażmy swoją solidarność narodowi ukraińskiemu i sprawmy, aby heroiczni obrońcy Ukrainy na stałe wpisali się w tkankę miejską Poznania!”.

Źródło: Cyryl Klub