W Nadleśnictwie obowiązuje okresowy zakaz wstępu do lasu

sprzątanie w Nadleśnictwie Durowo fot. Nadleśnictwo Durowo

Wiatr wiejący 19 lutego z prędkością przekraczającą 100 km na godzinę wyrządził ogromne szkody w lasach Nadleśnictwa Durowo, na północ od Wągrowca. Dlatego do 22 marca, dopóki leśnicy nie posprzątają, obowiązuje tam zakaz wstępu do lasu.

„Uszkodzenia powstałe w skutek żywiołu widoczne są w każdym kompleksie leśnym Nadleśnictwa Durowo” – informują leśnicy na swojej stronie. – „Obserwujemy niebezpieczne złomy (drzewa złamane na różnej wysokości) i wywroty (drzewa, które przewróciły się w całości z korzeniami), większość z nich jest oparta o inne drzewa, nie brakuje również obłamanych konarów wiszących na różnej wysokości, co generuje olbrzymie niebezpieczeństwo. Mając na uwadze skalę zjawiska, w trosce o bezpieczeństwo, zdrowie i życie ludzkie, Nadleśniczy Nadleśnictwa Durowo zadecydował o wprowadzeniu TYMCZASOWEGO ZAKAZU WSTĘPU DO LASU, który na razie obowiązywał będzie do 22 marca 2022 r.”.

Określanie rozmiaru szkód cały czas trwa, do dziś leśnicy doliczyli się około 20 000 metrów sześciennych drewna. To największe szkody od wiatru z jakimi mieli do czynienia w ciągu ostatnich kilkunastu lat!

Trwa usuwanie skutków nawałnicy, a nie jest to łatwe zadanie – prace przy złomach i wywrotach są niebezpieczne i czasochłonne. Wymagają zaangażowania doświadczonych, wykwalifikowanych pilarzy oraz specjalistycznego sprzętu. W pierwszej kolejności udrażniamy ciągi komunikacyjne, dojazdy przeciwpożarowe i przywracamy bezpieczeństwo na poboczach dróg.

„Prace przy drogach prowadzą Zakłady Usług Leśnych, ale również pracownicy nadleśnictwa” – informują leśnicy. – „Od poniedziałku w miejsca nieprzejezdne wyjechała drużyna pracowników wraz z instruktorami ścinki. Robert Wieczorek i Jakub Kaczmarek na co dzień prowadzą szkolenia ze ścinki drzew trudnych i zawieszonych dla Straży Pożarnej – teraz mogą swoje umiejętności pogłębiać na konkretnych przykładach. Nabiorą większej wprawy i techniki, a nabyta praktyczna wiedza na pewno pomoże im podczas kolejnych szkoleń”.

Prace przy usuwaniu skutków wichury, biorąc pod uwagę znaczne rozproszenie uszkodzeń, obszar kompleksów leśnych i znaczne odległości między nimi potrwają, jak szacują leśnicy, przynajmniej do maja.

Podziel się:

Źródło: Nadleśnictwo Durowo