W Międzychodzie powstanie spalarnia śmieci. Ma stanąć na dawnym wysypisku śmieci

Międzychód fot. gmina Międzychód FB

Międzychodzcy radni podczas sesji 25 kwietnia podjęli decyzję o budowie spalarni odpadów. Ma ona stanąć na dawnym wysypisku śmieci w Kamionnej-Wiktorowie, a dzięki niej mieszkańcy będą płacili mniej za ciepło i śmieci.

Burmistrz Międzychodu, Krzysztof Wolny, powiedział Radiu Poznań, że samorząd musi być nowoczesny i iść z duchem czasu – a do 2040 roku gminy mogą dostać dofinansowanie unijne na taką spalarnię. Radni uchwalili zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i teraz może już rozpocząć się proces inwestycyjny.

Dodatkowym bonusem przy tej inwestycji jest to, że dzięki niej mieszkańcy będą płacić mniej za wywóz śmieci, a ciepło ze spalarni ogrzeje wodę w mieście i mieszkania, co sprawi, że także i te koszty będą niższe dla mieszkańców. Według szacunków spalarnia produkowałaby około 5 megawatów ciepła, a to trzy razy więcej niż potrzeba gminie.

Burmistrz zwrócił też uwagę, że wysypisko odpadów jest na terenie gminy, więc odpadną tu koszty transportu odpadów, a spalarnia, czyli zakład termicznej obróbki RDF zostanie wybudowany przez firmę, która prowadzi składowisko odpadów we współpracy z gminnym samorządem.

Podziel się:

Ostatnio dodane: