V Noc fortyfikacji w Poznaniu

Podziel się!

W sobotni wieczór i noc w Poznaniu oraz w wielu innych miastach Polski odbyły się imprezy pod wspólną nazwą V Noc Fortyfikacji. Gościliśmy w dwóch z kilku dostępnych obiektów tej nocy, Fort 4a oraz schron kierowania obrona cywilną przy ulicy Babimojskiej. Te miejsca oraz inne są dostępne dla zwiedzających okresowo. Turystyka fortowa, militarna zyskuje z roku na rok coraz bardziej na znaczeniu, interesuje się nią liczna grupa osób. Poznań dysponuje bardzo bogatym zapleczem takich obiektów.

Projekt schron oraz projekt Noc Fortyfikacji zaprosili do odwiedzenia schronu kierowania obroną cywilną przy ulicy Babimojskiej w Poznaniu. Z okazji ogólnopolskiej akcji Noc Fortyfikacji od godziny 20:00 do północy można było zwiedzić  schron WYJĄTKOWO BEZ OŚWIETLENIA, dlatego Organizatorzy  poprosili  o zabranie latarek. O godzinie 21, 22 i 23 odbyły się prezentacje o fortyfikacjach Poznania w styczniu 1945 roku. Na miejscu dostępni byli przewodnicy przybliżający historię obiektu.

Na terenie fortu znajduje się izba pamięci z lapidarium fortecznych kamieni granicznych, zespół prawobarkowej kaponiery z prowadzącym do niej przejściem podziemnym, które jest najgłębszym przejściem podziemnym dostępnym dla ruchu turystycznego w Twierdzy Poznań, polski schron bojowy wybudowany na przedstoku fortu w czasie przygotowań do obrony w 1939 r. oraz obwałowania forteczne ze śladami walk z 1945 roku.

To tylko malutki wycinek tego, co można było przeżyć podczas tej nocy, zapraszamy do wszystkich punktów związanych z Twierdzą Poznań, poznańskimi militariami oraz spotkań grup rekonstrukcyjnych – wiele okazji będzie w zaczynającym się roku.

Obiektami opiekują się pasjonaci, pochłonięci historią i militariami.


Podziel się!

Dodaj komentarz

avatar