sobota, 24 lutego, 2024

Uszkodzenie schodów zabytkowego dworku. “Będziemy monitorować sytuację”

Podczas rozbiórki samowoli uszkodzono fragment schodów zabytkowego dworku na Krzesinach. Uszkodzenie zauważyli działacze Stowarzyszenia Historycznego KrzesiMy.

“Obecnie na terenie parku dworskiego w Krzesinach trwa rozbiórka samowoli budowlanej znajdującej się w tyle działki” – napisał Michał Pietrzak ze stowarzyszenia. – “Niestety, zaobserwowaliśmy uszkodzenie fragmentu schodów prowadzących do obiektu. Dworek wraz z parkiem jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Na załączonych zdjęciach widać, że fragment nie trzyma się całości oraz widoczne są liczne nowe ukruszenia”.

Stowarzyszenie powiadomiło o uszkodzeniu ZKZL, który zarządza obiektem, oraz Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków.
“Liczymy na jak najszybsze zabezpieczenie fragmentu schodów w celu zapobieżenia dalszemu uszkadzaniu budynku” – wyjaśnia. – “Będziemy monitorować sytuację”.

Zabytkowy dworek z połowy XIX wieku mieści się przy ulicy Krzesiny 13, a po remoncie będzie tu miała siedzibę filia Biblioteki Raczyńskich. To jednak nastąpi nieprędko – w tym roku miasto zabezpieczyło środki jedynie na opracowanie projektu technicznego tego przedsięwzięcia.

Źródło: Stowarzyszenie Historyczne KrzesiMy
Strona głównaPoznańUszkodzenie schodów zabytkowego dworku. "Będziemy monitorować sytuację"